Ники Хейли загуби от Тръмп и в Ню Хемпшир, но се закани битката да продължи

Миналата седмица бившият президент спечели убедително изборите в Айова

Ники Хейли

Ники Хейли

Кандидатката за президент на републиканците Ники Хейли обеща да продължи кампанията си след втората поредна загуба от Доналд Тръмп.

Хейли обиколи Ню Хемпшир преди първите първични избори в страната във вторник, ухажвайки както независими, така и умерени републикански избиратели.

Но тя не успя да настигне Тръмп, който имаше комфортна преднина от осем пункта в първите резултати от изборите.

Миналата седмица бившият президент спечели убедително изборите в Айова.

Дни по-късно Хейли стана последният останал съперник на Тръмп, след като губернаторът на Флорида Рон ДеСантис внезапно напусна редиците кандидати на републиканците.

На парти в изборната нощ в Конкорд снощи Хейли се отказа от надпреварата в Ню Хемпшир, като поздрави Тръмп за победата.

Но тя обеща да се върне с кандидатурата си за президент на Републиканската партия у дома, в Южна Каролина - щат, в който е била губернатор.

"Тази надпревара далеч не е приключила. Остават още десетки щати. И следващият е моят любим - щатът Южна Каролина".

Коя е Ники Хейли?

Всъщност малцина знаят, че Нимарата Ники Хейли е от индийски произход. Бившата губернаторка е дете на имигранти от Индия, изповядващи сикхизъм, въпреки, че самата тя е родена и израснала в САЩ. От 12 годишна започва да поддържа счетоводството на бутика за дрехи на майка й. След това завършва университет със специалност счетоводство и финанси и бързо се влива в семейния бизнес, ставайки негов главен счетоводител. 

След като се омъжва за Майкъл Хейли през 1996 г., тя започва да се занимава активно с граждански инциативи. През 1998 г. тя е назначена в борда на директорите на Търговската камара на окръг Оринджбърг, а след това Хейли става касиер на Националната асоциация на жените собственици на бизнес през 2003 г. и година по-късно неин президент.

Започва да се занимава много активно и с благотворителна дейност, а не след дълго идва и интересът към политиката.

През 2011 г. Ники Хейли става губернатор на щата Южна Каролина, като остава на този пост до 2017-а. Веднага след това следва сериозен дипломатически скок -  назначена е за постоянен представител на САЩ в ООН. По това време усилено се говори, че Тръмп е обмислял Хейли за поста на държавен секретар, който обаче тя е отказала.

Ники Хейли е първата индийска американка, която е служител в президентския кабинет. Въпреки това по време на секс скандалите около Доналд Тръмп, Хейли заявява, че жените, които са обвинили президента, че ги докосва или опипва без тяхно съгласие, „трябва да бъдат изслушани и трябва да се справят с тях… И мисля, че като всяка жена, която се е чувствала насилвана или малтретирана по някакъв начин, те имат пълното право да говорят", категорична е тя.
 
Като постоянен представител на САЩ в ООН тя потвърждава желанието на Съединените щати да използват военна сила в отговор на по-нататъшни тестове на ракети от страна на Северна Корея по време на кризата през 2017 – 2018 г. Също така се застъпва за подкрепата на САЩ за Израел в Съвета за сигурност. На 31 декември 2018 г. тя се оттегля доброволно като постоянен представител на страната си в ООН.

Официални мотиви за оставката от ООН няма. Ден преди това обаче антикорупционната група за наблюдение на Граждани за отговорност и етика във Вашингтон я обвинява, че е приела седем луксозни пътувания с частен самолет като подарък от бизнесмени от Южна Каролина. Самата Хейли отговори, че е посочила въпросните седем полета като подарък във финансовата си декларация за 2018 г., твърдейки, че те са подарени в резултат от нейните лични контакти.
 
Хейли е омъжена за офицер от американската армия, с когото имат две дъщери. Според данни от 2022 г. нейното нетно състояние се оценява на 8 милиона долара, задвижвано отчасти от продажбите на книги и присъединяването към корпоративните бордове на Boeing и United Homes Group.