В четвъртък, 23 януари, в Националния музей за историята на Втората световна война в Украйна се проведе презентация на фундаменталното изследване „Концлагерът Аушвиц – украниският вимир“ (Концтабiр Аушвiц — український вимiр) . Случи се така, че у нас много хора наричат нацисткия лагер на смъртта в Освиенцим. Полските историци уточняват, че Освиенцим всъщност е град. А концентрационният лагер, който се намираше в него, се нарича Аушвиц и той е използван от руското НКВД почти до края на 1947 година, съобщават fakty.ua.
Жертви на лагера на смъртта става 1.5 милиона хора, от които 1,1 милион са евреи, около 150 000 са поляци, а останалите са етнически украинци, руснаци, французи, унгарци, цигани. В газовите камери и крематориуми на Аушвиц са биви убите 90 000 евреи от Закърпатието, разказва директора на музея.
Събирането на информация за украинските жертви е станало по инициатива на Виктор Юшченко, когато е президент на Украйна, чийто баща също е бил лагерист в Аушвиц. Той попада там на 5 юли 1941 година и е освободен от американските войски през 1945. Връща се в родината си и започва работа като учител по история, след което завършва чужди езици в Харковския държавен университет. През 50-те години на миналия век КГБ започва да го разработва по подозрение в украински национализъм. Чекистите дори му дават прозвището „Хитлерист“ за това, че е бил умен и знаещ човек.
Превод:Faktor.bg
Още от Свят
WP: Байдън възнамерява да нанесе прощален удар по „портфейла“ на Путин
Въвеждането на тежки енергийни санкции имат за цел да доведат до двуцифрен спад в приходите от износ в рамките на 6 до 12 месеца
Има ли Тръмп свой сценарий за Украйна, или ще играе второстепенна роля в сценария на Путин?
Според Михайло Подоляк американският президент иска да извлече дивиденти, когато се стигне до преговори между двамата държавници
Зеленски благодари на Вселенския патриарх за духовната подкрепа към украинския народ
Ние правим всичко възможно, за да стане 2025 година година на справедлив и траен мир за нашата страна и за целия свят