Удължено работно време от 8.00 до 18.30 часа за административно обслужване на гражданите са въвели над 90 централни, териториални и местни администрации. Сред тях са Министерството на правосъдието, Българската агенция за безопасност на храните, Столичната и още четири общини, 17 областни дирекции „Земеделие“. Това се случва по инициатива на вицепремиера по ефективно управление Калина Константинова, съобщават от Министерския съвет.
„Едно от най-неприемливите неща за хората, свързано с държавната администрация, бе, че работното време на гишетата съвпада с тяхното и за да свършиш определена работа, се налага да си вземеш половин ден отпуск. Затова решихме, че удължаването на работния ден на обслужващите офиси, както и гарантирането на непрекъсваем работен режим, ще даде възможност на гражданите да използват своята обедна почивка, за да си свършат работата, или да дойдат преди или след края на работния си ден. Това е една от първите стъпки в правилната посока, която предприехме - администрацията да обслужва хората, а не, както беше досега – хората да обслужват администрацията", съобщи вицепремиерът Константинова.
Обедната почивка на служителите е регламентирана и гарантирана, но е въведен гъвкав режим, така че работният процес да не бъде прекъсван. Предоставяне на административни услуги на гражданите при непрекъснат режим на работа вече са въвели над 500 централни, териториални и общински администрации, сред тях са всички министерства и повечето прилежащи към тях агенции, Комисията за защита на потребителите, РЗИ и НАП.
Паралелно с това в администрациите, предоставящи най-голям брой услуги, е засилен процесът на електронизация.
При открити нарушения в Центровете за административно обслужване, вицепремиерът Калина Константинова апелира гражданите да сигнализират на електронния адрес на Главния инспекторат на Министерския съвет udostoverenia@government.bg.
Още от България
Обществено обсъждане на 30% скок в цените на винетките от 1 август
Сегашните постъпления от винетки покриват базови нужди, оставяйки инфраструктурата без необходимия дефицит на защитни елементи, пише в проекта за новите цени, който е публикуван за обществено обсъждане от Министерството на регионалното развитие и благоустройството
Мартин Димитров: Правителството закрива Комисията по досиетата, крият агентите, връщат ни към мракобесното минало
Комисията трябва да остане и да стане по-ефективна финансово и оперативно, настоява депутатът
Икономистът Никола Янков: Отчайващ бюджет - а нямаме рецесия, бедствия или война
„В бюджета липсват всички реформи, няма съкращаване на разходи"