Депутатът от ГЕРБ-СДС Делян Добрев предупреди за проблем в приходната част на бюджета.
Добрев е един от тримата народни представители - заедно с Венко Сабрутев от ПП-ДБ и Йордан Цонев от ДПС, внесли проект на решение за удължаване на срока за внасяне на бюджета за 2024 г.
Основната причина е депутатската ваканция до началото на ноември и кампанията за местни избори, обясни Добрев.
"Моето лично мнение е, че забавянето се налага заради това, че не излизат сметките. Приходната част на бюджета за тази година не върви. За да се вмъкнем в 3-те процента, ще се съкратят разходи. Същия проблем има финансовото министерство и за следващата година. Това е нещо, за което ние предупреждаваме от 3 години", каза Делян Добрев, който критикува част от предложенията на финансовия министър Асен Василев, включително идеята за т.нар. "донос - бонус" - за връщане на отстъпка срещу касова бележка и увеличаване на ДДС за ресторантьорите.
"Ще чакаме да видим какво ще ни предложи кабинетът. Те трябва да докажат с разчети, че при увеличение на 20% на ДДС приходите няма да останат същите. Доколкото знам, при намаленията приходите се запазиха и дори се увеличиха - т.е., по-ниската ставка увеличава общия размер на приходите. Ако вдигнем на 20% отново ДДС за ресторантьорите, може секторът отново да излезе в сивия сектор", добави депутатът.
Още от България
Анализатор: Кабинетът нарочно излъчва разнопосочни послания във външната политика - това работи само до един етап
"За съжаление, това води не само до объркване, но и до отблъскване на чуждите партньори на България"
ДПС подаде до OFAC сигнал срещу Иван Демерджиев - за злоупотреба с властовите му правомощия
"Действията на Демерджиев очертават последователен модел на поведение, характеризиращ се с използване на административни и регулаторни механизми за постигане на лични и политически цели, а не за защита на легитимен обществен интерес"
Мирчев: Няма как хем да си против "Коалицията на желаещите", хем да я подкрепяш. Освен ако не си котката на Шрьодингер
"Коя е позицията на България? Тази на премиера, който казва, че нямаме място там? Или тази на външния министър, която подписва, че ще засилваме участието си?", пита той