Димитър Ганев: И при нови избори - кабинет между първите две сили или между ГЕРБ, БСП и ДПС

Според него, политически проект на Румен Радев би имал успех само ако той лично го оглави

Димитър Ганев

Димитър Ганев

Оценката за работата на парламента стартира от много ниски нива. Само 11% от всички пълнолетни българи дават положителна оценка, докато отрицателната е 80%, съобщи за Нова телевизия Димитър Ганев от "Тренд".

Социолозите регистрират спад в оценката за работата на президента от 7% за последните 3 месеца.

"Положителните оценки през март бяха 43%, докато през юни отчитаме 36%. Има покачване и при отрицателните с 5% - от 46% през март до 51% през юни. Част от ерозията при президента се дължи на промененото отношение в негативна посока от страна на симпатизантите на ПП-ДБ. Вече две трети от тях споделят отрицателна оценка за работата на президента и малко над една четвърт – положителна. По всичко личи, че конфликтът между Радев и ПП-ДБ от последните седмици е дал отражение", смята Ганев, който добави, че в предишни години той е получавал одобрение от привърженици на ПП и ДБ.

"Правителството на Николай Денков стартира с одобрение от 32%, докато 43% не го одобряват. Привържениците на ГЕРБ в по-голямата си част подкрепят кабинета, но една четвърт от тях изразяват неодобрение. Сред гласоподавателите на ПП-ДБ одобрението напълно доминира.  Според 42% от пълнолетните българи, „партиите правилно направиха необходимите компромиси, защото е по-добре да има редовен кабинет“. 37% пък смятат, че „партиите направиха безпринципни компромиси и по-добре беше да има нови избори“. Електоратите на ГЕРБ, ПП-ДБ споделят в огромната си част първата опция. От ДПС преимуществено също посочват първата опция, докато симпатизантите на останалите партии – втората", обясни експертът.

"Политическата динамика от изборите насам е дала отражение върху електоралната картина в страната. Ако изборите бяха днес, 24.9% от гласуващите щяха да подкрепят ГЕРБ-СДС, докато 19.4% биха гласували за Продължаваме промяната-Демократична България. Видно е че ПП-ДБ в по-голяма степен са понесли електорална щета вследствие на общите действия между двете големи формации. „Възраждане“ (15.3%) отбелязва минимален ръст в сравнение с изборния си резултат. ДПС (13.5%), БСП (8.9%) и „Има такъв народ“ (4.3%) запазват позициите си от изборите насам. Под парламентарната бариера остават „Български възход“ и Левицата съответно с 2.2% и 1.9% от гласуващите. 5.8% пък биха отбелязали опцията „не подкрепям никого“. Има ерозия в подкрепата на втората политическа сила, става дума за 5% спад в сравнение с изборите на 2 април", коментира Димитър Ганев и добави, че при ГЕРБ също се наблюдава подобна тенденция, но в рамките на около 2%.

"Няма структурна промяна в нагласата на българите в сравнение с последните парламентарни избори, не виждам нещо, което да предполага нова конфигурация или възможно ново мнозинство. При тези резултати са възможни две комбинации – кабинет между първите две сили или между ГЕРБ, БСП и ДПС", посочи още политологът.

Според него, политически проект на Румен Радев би имал успех само ако той лично го оглави.