"Аз не зная колко мониторинга трябва да направи Съвета за електронни медии, свързани с нарушения на Закона за аудио-визуални медийни услуги, за да наложи санкции на предаването "Политически некоректно" по програма "Хоризонт" на БНР. Когато говорим за плурализъм на гледни точки, това не означава да броим участниците или да преразказваме в негативен план посланията им. За да има същински плурализъм, трябва да има минимум две-три различни гледни точки, а в "Политически некоректно" се повтарят едни и същи неща от години. От една страна СЕМ не обсъжда никакви санкции, от друга Управителният съвет на БНР не обсъжда тримесечния мониторинг, който СЕМ прави на "Политически некоректно". И двете страни нарушават закона", каза в предаването "Видимо и невидимо: Контрапропаганда" медийният експерт доц. Светлана Божилова.
Събеседниците коментираха Европейския акт за свободата на медиите, чието приемане предстои, като начин да се противопоставим на пропагандата в обществените медии, с която не можем да се преборим сами. Това е и една от основните цели на бъдещия европейски регламент, който ще е пряко приложим в България и без неговите текстове да бъдат част от националните законодателства. И тъй като регламентът предвижда и създаването на Европейски съвет за медийни услуги, чиито български членове ще се предлагат от СЕМ, според доц. Божилова е наложително да се преосмисли механизма за избиране на националния регулаторен орган. Заради начина си на конструиране сега той е силно податлив на политически влияния. След изборите на 2 април журналисти от бившия Граждански форум "Свободно слово" ще внесат в парламентарната медийна комисия предложение за избор на гражданска квота и преминаване към двустепенна форма на управление на медийния регулатор. "Трябва да има ясни механизми, процедури и инструменти, които да гарантират независимостта на този орган", категоричен е експертът.
Финансирането на обществените медии трябва да бъде адекватно и стабилно, за да се гарантира редакционната независимост. Държавната реклама също трябва да бъде максимално прозрачна. Същото важи и за системите за измерване на аудиторията, които оказват съществено влияние върху приходите от реклама.
Доц. Светлана Божилова оцени като много позитивна възможността, която бъдещият европейски регламент предвижда, медии и индивидуални журналисти, в чиято работа и редакционни решения са се намесвали държавни органи, да съдят властите в съда в Люксембург.
"Свободата на словото е система от ангажименти, права и отговорности на журналистите в медията, не е слободия и злоупотреба с микрофона за своя полза или за полза на своя приятелски кръг", каза в заключение доц. Божилова.
Целият разговор на Калин Манолов с доц. Светлана Божилова можете да гледате на: