Джема Грозданова: Голям външнополитически гаф на Радев е пред 26 партньори да заговориш за вето

Джема Грозданова

Джема Грозданова

Беше време това да се случи, така коментира появата на втория списък „Магнитски“ зам.-председателят на Републиканци за България Джема Грозданова във „Въпросите“ по TV1.
„Заявката беше дадена на 20 януари, на конференция, на която участва посланика на САЩ, след това беше потвърдена в едно неделно интервю по национална медия. Не одобрявам този начин на действие на чуждите посолства, но явно е крайно време България все пак да си свърши работата и да тръгне в нормална посока. Прекалено много проблеми са се натрупали и явно не може да се чака повече“, заяви Грозданова. 
Тя изрази мнение, че самият списък е достатъчно силен, основно от гледна точка, че в него присъства дългогодишен финансов министър на управляващата партия ГЕРБ. „Нищо не очаквам, това е едно побутване да вървим в посоката, която трябва. Не е работа на посланика да казва на българския парламент, кога и как трябва да приеме един закон. Но тя три пъти повтори, че НПК, в частта за главния прокурор трябваше да бъде приет от 48-я парламент, но това не се случи.  Оттук нататък очакваме продължение и смятам, че ще се изчака какво ще направим в бъдещите месеци и ако отново няма промяна, следващите имена ще излязат преди местните избори“, каза Джема Грозданова.
Грозданова определи втория списък „Магнитски“ като един достатъчно ясен знак затова какво се очаква от нас и какво предстои, особено в една твърде лоша политическа ситуация, в каквато се намираме на пореден служебен кабинет на президента Румен Радев. 
„Казаното вчера на Европейския съвет от страна на Румен Радев е в много голяма вреда и щета за държавата ни от външнополитическа гледна точка. Той все повече заприличва на Орбан, а аз лично дълги години съм работила това да не се случва в българската външна политика. Ако прочетем изказванията на Орбан от предишни седмици, затова какво  се случва в Украйна и как той го оценява и добрите връзки, които се виждат между тях с Радев, мисля, че доказателствата са ясни“, добави зам.-председателят на Републиканци за България.

„Мисля си, че президентът не влага в понятието „вето“ това което е, по-скоро има нещо друго предвид като дерогации или нещо подобно, каквото се случи при предишни проблеми. Голям външнополитически гаф е да застанеш пред 26 партньори и да започнеш да говориш изобщо за вето, в момент, в който цялата международна общност се е обединила в нещо и очаква развръзка във войната и положително развитие. Ставаш и с неясна причина, в този момент започваш да говориш за ядрена енергетика. Той по-скоро говори на Русия и на българите, отколкото на присъстващите там. Но това да се прави от Брюксел е много грозно“, категорична е Грозданова.
Каква 30-годишна стратегия за енергетика ще прави един служебен кабинет, попита Джема Грозданова и добави, че проблемът е институцията служебен кабинет, създаден в Конституцията 1991 г. Тя решава някакви проблеми, но в момента се изражда по много неприятен начин. „Крайно време е в един следващ състав на Народно събрание, независимо дали то е ВНС, да се отмени тази институция.
Съвсем нормално е, едно правителство в оставка да продължи да управлява, докато се избере ново такова и тук вече е въпрос на съгласие между различните политически сили дали това да се случи“. 

Грозданова припомни, че в много малко европейски държави има служебни правителства.
„Ние нямаме право да критикуваме, че президентът присъства на тези съвети, защото в нито един формален нормативен акт в България не е разписано кой представлява държавата ни, когато има служебен кабинет. В повечето случаи е въпрос на договорка между премиер и президент. Нашето законодателство не го формулира, може да се открие само в чл. 15 от Договора за функциониране на ЕС, в който се казва, че държавни и правителствени ръководители присъстват на Съвета, в случая парламентарни републики – министър-председатели, на президентските републики – президентите. Радев има възможността да присъства, защото не е ясно, кой има право, а дори Гълъб Донев да присъстваше, не мисля, че щеше да има разлика в позицията. Въпросът е по какъв начин се формират позиции и колко публични са те, както и доколко да одобрени или не от обществото“.
Джема Грозданова припомни, че Радев наричаше статията от Die Welt – поръчка, но попита по какъв начин нашето обществото вчера беше запознато той какви позиции ще заеме по тези два важни въпроса. 
„Нека да не забравяме, че 48-то НС задължи МС (в случая служебния кабинет), когато Украйна има необходимост от военна и военнотехническа помощ, тя да бъде оказвана в бъдещи периоди. А той казва, че това не е вярно. Дори днес един от неговите съветници и агент на държавна сигурност в национална медия, много дълго обясняваше, че 48-я парламент е приключил и едва ли не решенията му нямат значение. Това не е така. Всяко едно решение взето от парламента е с тежест на закон и то може да бъде отменяно само от следващ състав“, подчерта Грозданова.

Тя изрази притеснението си, че България няма да влезе в Шенген, а не, че Радев би си закичил нещо на ревера, ако това се случи.
„Не сме изпълнили политическите условия да влезем в Шенген, въпреки всички наши твърдения, за изпълнените технически критерии, които са факт, но за сметка на политическото решение. Втора държава, освен Нидерландия дава отказ затова“.
Грозданова прогнозира, че България ще бъде разделена от Румъния през пролетта и Румъния ще бъде приета. „Ние ако успеем да съставим парламент и приемем необходимите закони, тогава евентуално до края на годината бихме могли, а не октомври, но не вярвам, че ще успеем“.
По думите на зам.-председателя на Републиканци за България Механизмът за сътрудничество и проверка никога не е бил приключван – както се тръбеше тук в България. „Дори сега, когато имаше шанс да влезнем в дневния ред на Съвета, за да се решава дали ще станем част от Шенген или не, все още се твърдеше, че е приключил и има само хоризонталния – за върховенството на закона за всички държави членки. Това, че нямаше доклади няколко години не означава, че механизмът е приключен, защото той се приключва с решение на Европейския съвет и гласуване на всички лидери. Няма как да е прекратено нещо, което формално не е. То продължава, а не се възобновява, както сега се твърди“, добави още Джема Грозданова.