28 Декември, 2025

Екипи на Басейнова дирекция "Черноморски район" изследват проби от водата при Болата, Дуранкулак и Шабла

Екипи на Басейнова дирекция "Черноморски район" изследват проби от водата при Болата, Дуранкулак и Шабла


Проби от водите на Черно море ще бъдат взети днес от екипите на Басейновата дирекция "Черноморски район". Проследяването на състоянието на морската вода се налага във връзка с разрушаването на язовирната стена край "Нова Каховка" в Украйна. Пробите ще бъдат взети от три пункта – залив „Болата“ край нос Калиакра, Шабла и Дуранкулак. 

Уверенията на властите са, че към момента няма данни за замърсяване на водите на Черно море на територията на България, както и опасност за туристическия сезон у нас. При посещението си във Варна министърът на туризма Зарица Денкова заяви, че прогнозата за развитието на туристическия сезон е изключително положителна. Министърът настоя да се вземат мерки срещу разпространението на фалшивите новини за замърсяване на водите на Черно море у нас. 

Министърът на околната среда и водите Юлиян Попов е договорил с румънския си колега Мирча Фичет всекидневен обмен на резултатите от пробонабирането в Черно море. Изследванията и на двете страни към момента показват, че няма замърсяване и не се очаква влошаване качеството на морските води. Страната ни получава данни и от седмичния екологичен мониторинг на територията на Украйна. 

Пробонабиране днес ще извършат експерти от Басейнова дирекция при Болата, Дуранкулак и Шабла. 
Сподели:

Коментари (0)

 Иво Папазов: Мария Карафизиева – моята съпруга и голяма тракийска певица – ни напусна

Иво Папазов: Мария Карафизиева – моята съпруга и голяма тракийска певица – ни напусна

"Моля ви да уважите тишината и скръбта на семейството ни в този тежък момент. Поклон пред светлата ѝ памет", написа още той

Васил Терзиев: Осигурихме чистотата в 9 района без компромис с обществения интерес

Васил Терзиев: Осигурихме чистотата в 9 района без компромис с обществения интерес

Нашият подход е прагматичен – гледаме ресурс, гледаме риск, гледаме резултат.

Почина съоснователят на "Екогласност" и СДС Деян Кюранов

Почина съоснователят на "Екогласност" и СДС Деян Кюранов

" Борбата му за свобода завинаги ще е в спомените ни“, написаха от Центъра за либерални стратегии