24 Декември, 2025

Глобалната стратегия на САЩ 2022 предвижда разгръщането на брегови противокорабни ракетни системи в България

Глобалната стратегия на САЩ 2022 предвижда разгръщането на брегови противокорабни ракетни системи в България

Атлантическия съвет на САЩ публикува в сайта си американската Глобалната  стратегия 2022, която трябва да регулира отношенията с Русия за следващите 20 година. Целта на стратегията е осуетяване на агресията на Кремъл и изграждане на бъдеще конструктивни отношения.

В Препоръка 2.4 директно се казва: Да бъдат предприети стъпки, подсилващи уязвимостта на Черноморския флот на Русия, чиято база е в окупирания Севастопол. Разгръщането на брегови противокорабни ракетни системи в Румъния и България, а може би и в Украйна, ще засили уязвимостта на руския Черноморски флот и ще възпрепятства агресивната военноморска стратегия на Москва. Съединените щати може също да обмислят използването на безпилотни въздушни системи (UAS), за да постигнат същия ефект, се казва още в доклада.

Освен това Стратегията предвижда разширено разузнавателно сътрудничество с държавите от НАТО от Черно море, като предлага да бъде увеличен броят на самолетите на Алианса над Черно море, носещи противокорабнити ракети "Харпун", а България трябва да се сдобие с нужните за тази цел самолети.

Автори на Стратегията са Джон Е. Хербст, Андерс Ослунд, Дейвид Дж. Крамър, Александър Вершбоу и Брайън Уитмор.

Сподели:

Коментари (0)

България предложи доставки на мазут на Република Северна Македония

България предложи доставки на мазут на Република Северна Македония

Българската страна заяви готовност да съдейства за осигуряването на необходимите количества при спазване на техническите и логистичните възможности

Проф. Павлов: 2025 г. бе лоша за българо-македонските отношения, вината е на Скопие

Проф. Павлов: 2025 г. бе лоша за българо-македонските отношения, вината е на Скопие

Очаквам още по-голямо засилване на стремежа на режима на Мицкоски, подобно на Груевски преди години, да се разграничава историята на Македония от тази на България, което е някакъв абсурд от гледна точка на историческата наука, казва още историкът

Румяна Коларова: Не изключвам МЕЧ, "Величие", "Възраждане" и БСП да работят за идеите на Радев

Румяна Коларова: Не изключвам МЕЧ, "Величие", "Възраждане" и БСП да работят за идеите на Радев

Политическият пейзаж в България отново се раздвижи след подадената оставка на кабинета