Атлантическия съвет на САЩ публикува в сайта си американската Глобалната стратегия 2022, която трябва да регулира отношенията с Русия за следващите 20 година. Целта на стратегията е осуетяване на агресията на Кремъл и изграждане на бъдеще конструктивни отношения.
В Препоръка 2.4 директно се казва: Да бъдат предприети стъпки, подсилващи уязвимостта на Черноморския флот на Русия, чиято база е в окупирания Севастопол. Разгръщането на брегови противокорабни ракетни системи в Румъния и България, а може би и в Украйна, ще засили уязвимостта на руския Черноморски флот и ще възпрепятства агресивната военноморска стратегия на Москва. Съединените щати може също да обмислят използването на безпилотни въздушни системи (UAS), за да постигнат същия ефект, се казва още в доклада.
Освен това Стратегията предвижда разширено разузнавателно сътрудничество с държавите от НАТО от Черно море, като предлага да бъде увеличен броят на самолетите на Алианса над Черно море, носещи противокорабнити ракети "Харпун", а България трябва да се сдобие с нужните за тази цел самолети.
Автори на Стратегията са Джон Е. Хербст, Андерс Ослунд, Дейвид Дж. Крамър, Александър Вершбоу и Брайън Уитмор.
Още от България
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит