Горанов: В страната на заклинанията трудно ще се направи редовно правителство

Владислав Горанов

Владислав Горанов

"Проблемът с Nexo е, че се допуска да се заобикаля Законът за финансиране на политическите партии. Допуска се купуване на цели партии, чрез финансиране от богати компании", коментира пред бТВ бившият финансов министър от ГЕРБ Владислав Горанов.

Владислав Горанов посочи, че темата за Шенген стои пред нас "в едно и също положение от 10 години".

"Това, че пореден представител на държавата се провали в дипломатическите усилия да убеди Австрия и Холандия да бъдем приети, показва, че имаме още какво да направим в дипломацията. Аз бих се притеснявал от ситуацията с миграцията. Проблемите в тази сфера не намаляват, а нарастват", каза Горанов.

"Ако има ясна формула какво да се направи в областта на върховенството на правото, хайде да го направим, но ако цялата реформа се свежда до смяната на Иван Гешев, това не е реформа. Дотук не видяхме нито една формула, която да удовлетворява тези, които претендират да направят съдебната реформа. Не искам да адвокатствам на никого, но дайте да изчистим какво точно е съдебната реформа. Ние в ГЕРБ много добре знаем, имаме подробна пътна карта", заяви той.

"Аз винаги съм бил против заклинания в политиката. Няма все още разговор в ГЕРБ за отношенията с БСП и за коалиции след изборите, но мисля, че в страната на заклинанията трудно ще се направи редовно правителство", прогнозира Владислав Горанов.

Според него, проблемите със служебното правителство и Плана за възстановяване са започнали още при първия служебен кабинет, когато "дългата ръка на Асен Василев се виждаше отдалече и под нейно ръководство Пеканов вкара вътре много условия, без задължително да са изисквани от Европа".  А да приемеш сам закон, защото си го написал като задължителен, и въпреки, че може и да противоречи на основния закон, пак да го приемеш, би било грешка.
Вероятно е коректно изявлението на Пеканов (за внесени 14 закона по Плана за възстановяване, но приети само два- бел.ред.) като бройка, но трябва да се види и качеството. Който предлага закони, трябва да убеди мнозинството, че са добри, защото най-лесно е кажеш, че ти си бял и добър, а те не приемат нищо твое", коментира той.