17 Август, 2026

Каракачанов е разпоредил готовност на мобилните екипи за бежански натиск

Каракачанов е разпоредил готовност на мобилните екипи за бежански натиск
Красимир Каракачанов

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов заяви във Варна, че заплахата на президента на Турция Ердоган към Европейския съюз да отвори границите си за бежанците, ако не получи още финансови компенсации, е сериозна.

По тази причина, той е разпоредил да има готовност на мобилните части при евентуален бежански натиск.

„Аз съм разпоредил модулите в Българската армия, които са обучени през последните две години и половина за охрана на границата и съдействат на „Гранична полиция“, да бъдат в готовност. Те са от различните бригади специални модули, които се изпращат на границата, като първоначално, още в рамките на 24 часа могат да бъдат изпратени 2200 човека веднага, включително с другите резерви, които може да изпратим. Ако стане сериозно, може да изпратим до 10 500 - 11 000 човека“.

Каракачанов каза още, че очаква да бъде приет законът за доброволната военна служба, който отдавна е готов. Що се отнася до наборната военна служба, военният министър смята, че е удачно да се възстанови за срок от 6-7 месеца, тъй като при евентуална криза, младите българи  биха били просто пушечно месо, защото им липсва подготовка.

Каракачанов предлага и увеличаване на часовете по военна подготовка в училищата.
Сподели:
Шишков: Предстои спиране на тока и водата в Баба Алино, издават се заповеди за събаряне

Шишков: Предстои спиране на тока и водата в Баба Алино, издават се заповеди за събаряне

"230 са актовете за сгради, които нямат подробен устройствен план"

Ивайло Мирчев: Да каже Румен Радев коя олигархия точно е победена

Ивайло Мирчев: Да каже Румен Радев коя олигархия точно е победена

Според него управленската програма на "Прогресивна България" свидетелства за точно обратното - прегрупирането на олигархията около новата власт

Надежда Нейнски: От програмата на Радев не разбрах каква иска да бъде България през 2030 година

Надежда Нейнски: От програмата на Радев не разбрах каква иска да бъде България през 2030 година

Бившият външен министър е на мнение, че за България най-добрият начин да защитава националния си интерес е чрез демократичните съюзи, в които членува, защото така страната увеличава тежестта си в международните отношения

Коментари (0)