12 Юни, 2026

Л. Стефанов: Избирателите на ДПС много добре разбират, че "атовете се ритат" за власт

Л. Стефанов: Избирателите на ДПС много добре разбират, че "атовете се ритат" за власт
Любомир Стефанов, снимка: БГНЕС

"ГЕРБ очаква ПП-ДБ да "уврат" по някакъв начин и да са готови да направят доста по-консенсусни договорености за съставяне на правителство. Следващият кабинет може да бъде излъчен само от първите две партии плюс една евентуално", заяви пред БНР Любомир Стефанов, политолог и университетски преподавател..

"ГЕРБ изглежда в добра форма организационно и кондиционно, както и като идеи", посочи Стефанов. той обаче определи като "преизборен трик" идеята на Борисов утвърдени кметове да заемат първите места в листите. 

Политологът анализира случващото се в ДПС.

"Избирателите на Движението много добре се ориентират, че в момента тяхната партия се разпада и има борба за власт.  Нанасят се политически рани с настървение. Въпросът е дали гласоподавателите на ДПС ще предпочетат да се включат, или благоразумно ще оставят атовете да се ритат. В момента юридически има едно ДПС. Не може единият съпредседател да е в една коалиция, а другият – в друга". 

Ситуацията в БСП пък Стефанов определи като "смехотворна":

"Чувам гласове, че разпадът в ДПС и зануляването на БСП би трябвало да се разчетат като исторически шанс обществото да излезе и да се отърве от тези ретроградни останки на прехода. Но не виждам какво би стимулирало българските граждани да излязат да гласуват масово".

Политологът посочи още, че "ИТН все намират грешките в някой друг".

"Техният подход да разказват неща, които другата страна или да потвърди, или да отхвърли, да я вкарат в някакви водовъртежи, не е полезен. Насищането на публичното пространство с полуистини, недомислици, изхвърляния и метафори прави обратното на това да стимулира българските граждани да гласуват". 

Сподели:
Делян Пеевски се срещна с турския министър на външните работи Хакан Фидан

Делян Пеевски се срещна с турския министър на външните работи Хакан Фидан

На срещата са обсъдени взаимоотношенията на добросъседство и сътрудничество между двете страни

Управляващите с наглия рефрен на Путин: В Европа е причината за войната в Украйна

Управляващите с наглия рефрен на Путин: В Европа е причината за войната в Украйна

„Не оправдавам Путин и не казвам, че агресията срещу Украйна може да бъде оправдана. Но тя можеше да бъде избегната", шикалкави Кутев

Според Йотова няма риск за отношенията ни с Украйна заради спирането на военната помощ

Според Йотова няма риск за отношенията ни с Украйна заради спирането на военната помощ

„Няма как да се даде нещо, което го нямаме или което не е достатъчно, защото за мен на първо място е важно да осигурим собствената си национална сигурност“

Коментари (0)