28 Юли, 2026

Политолози: Политическият скандал стихна и вече сме в институционален тон

Политолози: Политическият скандал стихна и вече сме в институционален тон
Цветанка Андреева

"От консултациите, а и от преговорите за правителство ми се струва, че сме една идея по-близо до осъществяване на ротация и продължаване на управлението на това мнозинство. Политическият скандал стихна и вече сме в институционален тон", коментира пред Euronews Bulgaria политологът Цветанка Андреева.

По думите ѝ политиците говорят вече доста по-умерено, а през вчерашния ден на консултации сме станали свидетели на конструктивен диалог между президента Румен Радев и управляващите.

Политологът проф. Росен Стоянов каза, че е съгласен, че през последните дни наистина се налага тонът на политическото спокойствие, макар че в обръщението си към ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС, президентът си е позволил леко язвителни бележки по отношение на това кой кого подкрепя.

"Имате ли време" се превърна в лайтмотив на първия ден за консултации. Беше малко бащински, загрижено, дипломатично, но това е политическия изказ е маркер. Това е начинът, по който да се каже: "Институциите имат своите правомощия, макар и ограничена, президентската институция има правото да борави с тайминга в момента", смята той.

По думите на проф. Стоянов, ако президентът реши, може още в утрешния ден да връчи мандат и по този начин да сгъсти седемте дни, така че да не даде възможност за допълнителни дни на преговарящите.
Сподели:
Правителството на Радев страда от носталгия по Варшавския договор, превръща ни в прошляците на НАТО

Правителството на Радев страда от носталгия по Варшавския договор, превръща ни в прошляците на НАТО

Кабинетът трябва незабавно да публикува изпратените до Полша и Унгария писма, да каже какво точно е поискало, колко самолета или части възнамерява да придобие, каква е прогнозната обща цена и защо вместо ускорен преход към западна техника продължава да налива пари в съветската авиационна екосистема

Шишков: Решенията по безопасността на пътя трябва да се вземат от експерти, вместо с политически декларации

Шишков: Решенията по безопасността на пътя трябва да се вземат от експерти, вместо с политически декларации

Най-важното, което трябва да се каже, е, че имаме наредба за мантинелите, съгласно която в определен срок те трябва да бъдат подменяни с мантинели от по-висок клас - разбира се, няма панацея, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството

Стойчев:  Ако ПБ не работи с плам за кандидатурата на Йотова, може наесен да има обрат

Стойчев: Ако ПБ не работи с плам за кандидатурата на Йотова, може наесен да има обрат

Аз бих изчакал какво ще каже самият премиер Румен Радев – дали Илияна Йотова е неговата кандидатура, защото все пак доверието към „Прогресивна България“ не е към институцията „Прогресивна България“, която до съвсем скоро я нямаше, а към него персонално и лично, каза политологът

Коментари (0)