16 Февруари, 2026

В защита на соц икономиката: ДС търси лична отговорност на стопанските ръководители

В защита на соц икономиката: ДС търси лична отговорност на стопанските ръководители

ген. Димитър Стоянов

В стремителната спирала на поредния, трети фалит на НРБ, в която навлиза страната в резултат на некадърното управление на БКП начело с Тодор Живков в средата на 80-те години, Държавна сигурност се е мъчила да защитава икономиката на комунистическия режим, натоварвайки се с абсурдни задачи.

Това разкрива документ от архивите на ДС, който desebg.com публикува онлайн. Той представлява строго секретни Мероприятия на МВР по изпълнение на решението на Политбюро на ЦК на БКП от 18 април 1984 г. и задачите, произтичащи от Националното съвещание с партийния, държавния, стопанския и обществен актив, проведено на 16 май 1985 г. по охраната и защитата на икономиката. Документът е утвърден от тогавашния министър на вътрешните работи ген. Димитър Стоянов.

В него е набелязана промяна на нормативната уредба от Министерския съвет, с която промяна конкретно да се регламентира „личната отговорност на стопанските ръководители и други длъжностни лица при неизпълнение или нарушение на задълженията, произтичащи от нормативните актове по охраната и безопасността на социалистическата собственост“. МВР-ДС настоява и за промяна в Закона за народното здраве за „усъвършенстване на системата за настаняване на принудително лечение на психично болни, алкохолици и наркомани“.

В документа се говори за бригадната организация на труда и осигуряване на „необходимата заинтересованост на трудовите колективи по повишаване на бдителността и защитата на икономиката“. МВР-ДС предлага да се създаде специален орган, който да извършва проверки за изпълнение на взетите от Политбюро мерки в различните ведомства. Абсурдните и типични за тоталитарния режим на БКП предложения се разполагат на цели 7 страници.

ds1.jpg

ds2.jpg

ds3.jpg

ds4.jpg

ds5.jpg

ds6.jpg

ds7.jpg

Сподели:

Коментари (0)

ГДБОП по следите на „Копейкин“: МВР издирва кой стои зад сатиричната страница

ГДБОП по следите на „Копейкин“: МВР издирва кой стои зад сатиричната страница

След сигнал на „Възраждане“ за стъпкано руско знаме, полицията влезе в ролята на дигитален детектив срещу критиците на властта

Екоминистърът в оставка призна: НПО-то на Калушев не е изпълнявало предназначението си

Екоминистърът в оставка призна: НПО-то на Калушев не е изпълнявало предназначението си

По думите на Манол Генов организацията никога не е подавала сигнали за нарушение на законодателството нито към МОСВ, нито към МЗХ

Проруската партия на Кузман Илиев няма да бъде ракетоносител на Румен Радев

Проруската партия на Кузман Илиев няма да бъде ракетоносител на Румен Радев

По думите на стратега на Радев, сега председател на политическия съвет на формацията - проф. Александър Маринов, „България може“ няма да давам регистрацията си, нито ще влизаме в чужди сценарии