Васил Караиванов: Законопроектът за бюджет е едно, а изпълнението му е съвсем различно нещо (видео)

В днешното издание на „Видимо и невидимо: Бизнес клуб“ Георги Найденов разговаря с Васил Караиванов – икономист и преподавател в Стопански факултет на СУ „Св. Климент Охридски“

Васил Караиванов

Васил Караиванов

Икономистът казва, че в Закона за публичните финанси е записано, че бюджетът на държавата трябва да бъде или балансиран или да бъде положителен, т.е. да има излишък. Ако обаче се случи така, че да има дефицит, той не трябва да надвишава 3 %. Ако бюджета се изготвя от ChatGPT, той без да се замисля и без да прави договорки с която и да е политическа сила ще сглоби бюджет отговарящ точно на изискванията.

На въпроса на Г. Найденов дали държавата, бизнеса имат готовност да реагират на това, че ChatGPT би могъл да замени част от аутсорсинг индустрията и call-центровете, които са инсталирани в България, В. Караиванов отговаря, че в България този вид индустрия трябва да се насочи към предоставяне на продукти и услуги с по-висока добавена стойност и дава пример: „Когато имаш собственото лого върху продукта или услугата, разработил си, вложил си, направил си научноизследователската дейност, научноизследователско-приложната дейност, цялото RND (research and development) и тогава вече имаш крайния продукт, който е с високата добавена стойност.”

Според икономиста не е загубва това, че чуждестранните инвеститори заобикалят България. „Инвеститорите казват, идваме да направим завод при теб, обаче държавата трябва да ни го финансира, и т.е. ние за да ти направим завода, ти трябва да ни го построиш, да ни осигуриш социални придобивки за работниците и служителите ни, т.е. да им покриваш социалните осигуровки за години напред, парите за обучение парите и т.н., т.е. сметката не излиза.“
Целият разговор на Георги Найденов с Васил Караиванов можете да гледате във видеото: