Ердоган е най-авторитетният лидер в страните от Западните Балкани

Реджеп Тайип Ердоган

Реджеп Тайип Ердоган

Проучване, проведено в страните от Западните Балкани - Албания, Босна и Херцеговина, Черна гора, Северна Македония, Сърбия и Косово показа, че президентът Реджеп Тайип Ердоган е най-почитаният лидер сред жителите на региона.

Регионалното проучване "Западни Балкани" е организирано от Международния републикански институт в Албания, Босна и Херцеговина, Черна гора, Северна Македония, Сърбия и Косово.

В рамките на проучването на гражданите на тези страни бяха зададени въпроси като "Кой е най-важният проблем, с който се сблъсква вашата страна днес?", "Кой проблем трябва да бъде най-приоритетен за правителството?" и "Кои от следните световни и регионални лидери оценявате положително?".

Мнозинството от гражданите, участвали в проучването, заявиха, че най-важният проблем, пред който е изправена страната им, и най-важният приоритет, с който трябва да се заеме правителството, е "икономическите условия и цената на живота".

На Ердоган се възхищават в Албания, Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония

В Албания 71% от анкетираните граждани са заявили, че имат положително мнение за президента Ердоган, докато президентът на САЩ Джо Байдън е на второ място с 64%, а китайският президент Си Дзинпин е на трето място с 14%.

В Босна и Херцеговина 61% от отговорилите на същия въпрос имат положително мнение за работата на Ердоган, докато руският президент Владимир Путин, американският президент Байдън и китайският президент Си остават с по 37%.

В Черна гора Ердоган е на първо място с 56%, Путин - на второ място с 50%, а Си - на трето място с 46%.

В Северна Македония Ердоган отново е лидерът, на когото се възхищават най-много хора - 66%, следван от Путин с 49%, Байдън с 37% и Си с 35%.

В Сърбия Путин е най-уважаваният лидер с 80 процента, Си е на второ място със 73 процента, а президентът Ердоган е на трето място с 41 процента.

В Косово Байдън е най-уважаваният лидер с 85 процента, а Ердоган е втори с 82 процента.

В проучването участваха 1216 души от Албания, 1225 души от Босна и Херцеговина, 1220 души от Северна Македония, 1036 души от Черна гора, 1238 души от Сърбия и 1203 души от Косово./БГНЕС