ЕС прикани Русия да се обърне към ОССЕ по въпросите на сигурността


Държавите - членки на Европейския съюз, изпратиха днес писмо до Москва, в което приканват руското правителство да се обърне към Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) с молба да разгледа проблемите на сигурността.

Русия предизвика дипломатическа криза като разположи повече от 100 000 войници на границата с Украйна и поиска от западните съюзници да намалят присъствието си в областта на сигурността в Западна Европа.

Съединените щати, НАТО и няколко европейски лидери проведоха разговори с правителството на президента Владимир Путин в опит да потушат кризата, като същевременно настояха за правото на Киев сам да избере своето бъдеще.

Но макар че много членове на ЕС са в НАТО и някои от тях са отворили свои собствени канали за връзка с Москва, 27-членният Европейски съюз като институция е оставен настрана и не участва в дипломатическия процес, пише АФП.

В писмо до външния министър Сергей Лавров, връчено на руския посланик в Брюксел в сряда, върховният комисар на ЕС по външна политика Жозеп Борел пише "от наше общо име".

На 1 февруари Лавров изпрати писмо до "САЩ, Канада и няколко европейски държави", за да прокара исканията на Русия, и настоя "отговорът на това писмо да бъде даден в качеството на национален отговор..., а не в рамките на някакъв блок или от негово име".

Но отговорът на Борел беше одобрен от всички членове на ЕС.

"Заедно с нашите партньори от НАТО ние в Европейския съюз сме готови да продължим диалога с Русия относно начините за укрепване на сигурността на всички", пише той.

Европейският дипломат подчертава, че Русия трябва да отнесе жалбата си до органите, в които вече членува, вместо да отваря нови или множество дипломатически канали към Брюксел и Запада.

"Вярваме, че ОССЕ е подходящият форум за разглеждане на проблемите на сигурността на всички заинтересовани страни, като допълва другите съществуващи формати, включително Съвета НАТО-Русия", каза той.

Базираната във Виена ОССЕ е създадена по време на Студената война като форум за сигурност с цел намаляване на риска от конфликти в Европа. В нея членуват 57 държави, включително Русия и САЩ.

Сериозна загриженост

Руски официални лица присъстваха на заседание на Постоянния съвет на ОССЕ през януари и той се превърна в едно от местата за разговори относно деескалацията на кризата между Москва, Киев и западните съюзници.

Съветът НАТО-Русия беше създаден през 2002 г., за да предостави на Русия форум за директни разговори със западните ѝ съперници.

Работата му беше спряна след заседанието през юли 2019 г. на фона на напрежението заради руската окупация на украинския регион Крим през 2014 г., но беше възобновена на извънредно заседание в Брюксел миналия месец.

Освен че предложи места за провеждане на разговорите, в писмото на ЕС отново се изразява загриженост относно ескалациране на ситуацията от страна на Русия.

"Оставаме сериозно обезпокоени от настоящата ситуация и твърдо вярваме, че напрежението и разногласията трябва да бъдат разрешени чрез диалог и дипломация", се казва в посланието, цитирано от БГНЕС