Православната църква почита на втория ден след Рождество Христово св. праведни Йосиф, обручник на св. Дева.
Това е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете, точно както в Деня на майката се чества майчинството. Обикновено на този ден се правят подаръци на бащите и семейството празнува заедно.
За живота на дърводелеца Йосиф са запазени малко сведения. Йосиф играе важна роля в Новия завет. Първото евангелие на Матей започва с родословието на Иисус Христос.
"За новозаветните евреи е много важно да разберат, че Иисус Христос - обещаният месия - ще бъде пряк потомък на цар Давид: „На когото Бог обеща, че няма да липсва мъж от неговото потекло на трона на Израел“.
Така Йосиф - бащата на Иисус Христос, е от царски произход, като се явява пряк наследник на трона. Това родословие е трябвало да докаже на евреите, че Иисус е месията, който има да дойде. Той е имал предишен брак, от който е имал деца, това са по-големите братя на Исус. След като се сгодява за Мария, не са имали сексуална връзка според Библията Матей 1:18. Когато се оказва, че Мария е забременяла, той решава да я напусне, но ангел от Бог му казва, че заченатото е Божият Син, според Мат. 1:20. От Библията не се разбират повече подробности за живота му освен, че не е бил жив, когато Иисус умира, защото Мария е поверена на любимия ученик Йоан.
Но този ден се отбелязва и Съборът на Пресвета Богородица и почита в паметта на св. цар Давид като славен родоначалник на Иисуса Христа и на св. Яков брат Господен, пръв християнски епископ на град Йерусалим.
В повечето страни Денят на бащата е светски празник и се празнува на различни дати.
На 26 декември именници са Давид, Йосиф, Йосифа.
В народния календар този ден е свързан и с много стари поверия и ритуали.
Според знаците на деня се гадае какво ще бъде времето не само в близко бъдеще, но и за следващата година:
- ако свраки ходят в снега - ще бъде топло;
- ако има слънце в този ден - януари ще бъде ясен и мразовит;
Вярва се, че каквото е времето през този ден и следващите 11 дни – такова ще бъде всеки месец от следващата година.
В народния календар на 26 декември е празник, в който е обичайно да се благодари не само на Дева Мария за раждането на Спасителя и светиите, които са я защитили и бебето, но и да се почитат родилките и тези, които помагат на майките при раждането на деца - акушер-гинеколози, а в стари времена - на акушерките.
На този ден има редица забрани. Ето какво не трябва да правите днес:
- да ругаете, да спорите и да желаете зло;
- да разпространявате клюки;
- да отказвате помощ, особено молби от бременни жени;
- да се занимавате с тежък физически труд.
Според народните поверия на този ден също не бива да изнасяте боклуци от дома, да изхвърляте счупени чинии или други ненужни вещи от дома си – смята се, че това може да донесе лош късмет.
На този празник децата, навършили една година, се подстригват за първи път, за да растат здрави и да не се страхуват от трудностите. В стари времена на този ден жените са пекли пити – някои са носели на църква, други са раздавали на родилките и акушерките. На този ден се дават и сладки на акушерките.
Още от Вяра и демони
Бог събра за християни и евреи Коледа и Ханука в един ден
От 1900 година досега тези два светли празника са се чествали в един ден четири пъти
На Рождество коледари благославят за здраве и берекет
Коледуването има характера на посвещение на младите момчета, което по време съвпада с новото раждане на Вселената
Тиха нощ! Свята нощ! Бог се роди!
БЛАГОСЛОВЕНО РОЖДЕСТВО!