Евродепутатите решиха: 42.5% дял на чистата енергия до 2030 г.

Делът на възобновяемата енергия в Европейския съюз трябва да се увеличи до 2030 г. Държавите-членки и Европейският парламент приеха задължителната цел от 42.5% от потреблението на чисти ресурси до края на това десетилетие. Правителствата ще могат да повишат тази цел до 45%, ако желаят.

Споразумението предвижда улесняване на процедурите за изграждане на необходимата инфраструктура за вятърна, слънчева и водородна енергия.

Над този ангажимент надвисва сянката на ядрената енергия, която не се смята нито за "зелена", нито за изкопаема. Нейната защитничка Франция твърди, че е постигнала голяма победа, настоявайки водородът да се счита за нисковъглероден ресурс, коментира BGonAir. Евродепутати обаче предлагат различно тълкуване на сделката.

"Французите не спечелиха. Те искаха да поставят възобновяемата и ядрената енергия на едно и също равнище. Въпреки че не спечелиха днес, смятам, че ще се борят по всяко едно досие и това ще бъде постоянен конфликт", заяви Михаел Блос – евродепутат от "Зелените".

Биомасата също получава статут на чист ресурс. Екологични организации не са доволни от това решение, тъй като използването на дървесина за производство на енергия може да се отрази неблагоприятно върху горите, които улавят въглеродния диоксид и са важна зона за биоразнообразието. Сега компромисът трябва да бъде официално одобрен от държавите-членки и от парламента.