19 Юни, 2026

Хашим Тачи се изправя пред съда в Хага днес

Хашим Тачи се изправя пред съда в Хага днес
Хашим Тачи, стопкадър: A1

Той и още трима командири от АОК са обвинени във военни престъпления, престъпления срещу човечеството, незаконно задържане, мъчения и убийства

В столицата на Косово се проведе масов протест в подкрепа на бившия косовски президент Хашим Тачи. Повече от две години след задържането му, днес той ще се изправи пред Специализирания съд в Хага.

Обвиненията, повдигнати на Тачи, са десет на брой и са свързани с войната в Косово през 1998-1999 г.

Тачи ще бъде съден с още трима свои приближени. Четиримата са обвинени във военни престъпления, престъпления срещу човечеството, незаконно задържане, мъчения и убийства.

Прокуратурата е осигурила над 300 свидетели по делото.

Тачи пледира невинен по всички повдигнати към него обвинения в началото на съдебния процес за военни престъпления срещу него в Специализирания съд в Хага.

"Разбирам обвинението и съм напълно невинен", заяви Тачи пред съдиите малко след началото на съдебния процес.

Ройтерс припомня, че Специализираният съд за Косово В Хага разсекрети на 27 февруари обвинителния акт срещу Тачи и трима негови сътрудници. В документа се посочват имената на над 100 лица, които са били убити или чиито тела никога не са били намерени, а престъпленията, които се отбелязват, датират от март 1998 г. до септември 1999 г.

Бившите командири на АОК Хашим Тачи, Реджеп Селими, Кадри Весели и Якуп Красничи бяха задържани в ареста през ноември 2020 г. след потвърждаването на обвинителния акт за предполагаеми военни престъпления и престъпления срещу човечеството. Прокуратурата е осигурила над 300 свидетели по делото.

Четиримата са обвинени във военни престъпления, престъпления срещу човечеството, по-конкретно преследване, незаконно задържане, мъчения, убийства, жестоко отношение от март 1998 г. до септември 1999 г.

В правителството на Косово от 1999 г. Хашим Тачи бе министър-председател.

Специализираният съд в Хага бе създаден през 2015 г. за разглеждане на сериозни престъпления, извършени в периода 1998-2000 г. в Косово. Повод за създаването му беше доклад на Съвета на Европа, публикуван на 7 януари 2011 г., в който се твърдеше, че членове на Армията за освобождение на Косово са били замесени в търговия с наркотици, отвличания и убийства, както и търговия с човешки органи.

Сподели:
Макрон изрази изненада от скандалните изявления на Тръмп за Мелони

Макрон изрази изненада от скандалните изявления на Тръмп за Мелони

През идната седмица френският президент ще проведе двустранна среща на върха с Мелони и ще обсъди с нея и изявленията на Тръмп

Задържаха заместник-ректор на Пловдивския университет за присвояване

Задържаха заместник-ректор на Пловдивския университет за присвояване

Присвоени са над 147 000 евро - парите са били изплатени в полза на 13 души, фиктивно наети като работници в университета

Край на хегемонията на САЩ и Русия - заради бруталния подход на Путин и Тръмп

Край на хегемонията на САЩ и Русия - заради бруталния подход на Путин и Тръмп

САЩ изгубиха образа не само на сигурен партньор на съюзниците си, но и на непобедимото военно страшилище

Коментари (0)