Научен доклад: Жертвите на климатичните промени може да достигнат 1 милиард души


Знаем, че изменението на климата нанася глобални щети - от разрушената от ураганите инфраструктура до пожарите, причинени от сушата, но каква ще бъде цената на човешкия живот?

Според нова мрачна оценка през този век около 1 милиард души ще загинат от различни бедствия, предизвикани от глобалното затопляне, като повечето от тях ще бъдат бедни и ще живеят в южните части на света - смразяващи данни в момент, когато експертите започват да се занимават не само с механиката на изменението на климата, но и с борбата с неговите ужасяващи последици.

До този мрачен анализ са стигнали изследователи от Канада и Австрия, които са анализирали 180 проучвания за изменението на климата и смъртността, съобщава "The Byte". В резултат на анализа те се обединиха около "правилото за 1000 тона", което означава, че на всеки 1000 тона изгорени изкопаеми горива умира един човек. Изчислявайки по това правило, изследователите стигат до извода, че около 1 милиард души ще умрат, ако до 2100 г. планетата се затопли с 2°C или повече.

"Ако приемете сериозно научния консенсус за правилото за 1000 тона и пресметнете цифрите, антропогенното глобално затопляне (АГЗ) се равнява на един милиард преждевременно починали през следващия век", казва изследователят от Западния университет Джошуа Пиърс в изявление относно проучването. "Очевидно е, че трябва да действаме. И трябва да действаме бързо."

Предотвратяване на бедствие

Според учените хората ще умират от комбинация от бедствия.

"Бурите и наводненията убиват пряко, но и косвено, като предизвикват епидемии", се казва в статията. "Сушите убиват, когато питейната вода или храната свършат. Морета убиват, когато хората са принудени да напуснат земята си и да станат мигранти. Във всички тези случаи бедността и АГВ се съчетават, за да причинят смъртта на хора."

И така, какво трябва да направи светът пред лицето на възможното бедствие?

В документа учените твърдят, че трябва агресивно да се заемем с енергийната политика, за да ограничим драстично въглеродните емисии.

"За да се спасят милиони човешки животи, е етично, морално и логично приемливо радикално да се ускорят съществуващите тенденции в енергийната ефективност, електрификацията и използването на възобновяема енергия с цел глобалното общество да се захранва с енергия без никакви изкопаеми горива", заключават те в своя доклад, пише БГНЕС