Пекин 2022: Олимпиадата ще открият почти само диктатори

Списъкът на китайското външно министерство изглежда като "Залата на славата" на автократичните държави

Си Дзинпин

Си Дзинпин

Дойче Веле

Списъкът на китайското външно министерство изглежда като "Залата на славата" на автократичните държави. На първо място е руският президент Владимир Путин, следван от лидерите на още 20 страни като Саудитска Арабия, Египет, Катар, Туркменистан, Пакистан и Казахстан. Това са държавните и правителствени ръководители, които ще посетят откриването на Зимните олимпийски игри в Пекин.

Директорката на организацията Human Rights Watch за Китай Софи Ричардсън нарича списъка с гости на Олимпийските игри нагледна селекция на правителствени ръководители, които нарушават човешките права в своите страни.

Неправителствени организации призоваха към дипломатически бойкот

Проблемът е, че генералният секретар на ООН Антониу Гутериш също ще е там. Но това е очаквано - в крайна сметка Гутериш никога не е критикувал публично нарушаването на човешките права на уйгурите в Китай, казва Ричардсън. Интересно е и кои европейски държави ще изпратят свои представители на церемонията по откриването на Олимпийските игри: президентите на Полша и Сърбия Анджей Дуда и Александър Вучич ще са там. А от Люксембург се очаква да пристигне великият херцог Анри. Говорителка на китайското министерство на външните работи съобщи, че държавният глава и партиен лидер Си Дзинпин ще посрещне гостите на специално организиран банкет. Сестрата на тайландския крал е единствената жена в списъка.

Редица демократично управлявани държави обявиха, че няма да изпращат свои политически представители в Пекин. Дни преди началото на 24-тата Зимна олимпиада 243 международни неправителствени организации призоваха правителствата да бойкотират спортното събитие. "Зимните олимпийски игри в Пекин 2022 ще бъдат открити на фона на жестокости и други груби нарушения на човешките права от китайското правителство", пишат правозащитниците в своята декларация. 

Погазване на права и ликвидиране на гражданското общество

Президентът Си Дзинпин и китайските власти са обвинени в сериозно погазване на правата на уйгури, тибетци и други етнически и религиозни групи. Независимото гражданско общество в Китай "на практика е премахнато" с преследването на правозащитници, феминистки, адвокати и журналисти.

"Правителството разруши някога процъфтяващото гражданско общество в Хонконг, разшири наблюдението с различни технологии, за да ограничи сериозно правото на свободно изразяване, сдружаване и мирни събирания и разреши използването на принудителен труд в нарушение на международното право", заявяват от неправителствения сектор. 

САЩ, Великобритания, Япония, Австралия, Канада, Литва, Естония и Белгия се присъединиха към политическия бойкот. Германия също няма да изпрати високопоставени политици в Пекин, въпреки че федералното правителство не споменава изрично дипломатическия бойкот като причина за решението. В почетния списък на китайското държавно ръководство обаче е включен и един германец - президентът на Международния олимпийски комитет Томас Бах. Той вече е в Пекин и проведе среща със Си Дзинпин.