САЩ са против предлагането на пътна карта за членство на Украйна в НАТО
САЩ, Германия и Унгария са против усилията на Полша и балтийските държави да предложат на Киев по-дълбоки връзки с НАТО
САЩ се противопоставят на усилията на някои европейски съюзници да предложат на Украйна „пътна карта“ за членство в НАТО на срещата на върха на алианса през юли. Това показва разделението на Запада за статута на Киев след войната, пише Financial Times.
САЩ, Германия и Унгария са против усилията на страни като Полша и балтийските държави да предложат на Киев по-дълбоки връзки с НАТО и ясни заявления за подкрепа за бъдещото му членство, съобщават пред FT четирима представители, участвали в разговорите.
Разделението е станало явно на срещата на външните министри на страните членки на НАТО в Брюксел тази седмица, като представители на страните членки ще преговарят в следващите два месеца преди срещата на върха на лидерите във Вилнюс през юли, пише investor.bg.
Преговорите ще се водят на фона на предупреждения от украинския президент Володимир Зеленски, че ще участва на срещата на върха, само ако страните членки предложат осезаеми стъпки към членство на страната му в НАТО като гаранции за сигурността след войната и по-дълбоко сътрудничество с алианса.
През 2008 г. НАТО прие, че Украйна ще стане член в даден момент, но оттогава не е предприела конкретни стъпки. По онова време именно САЩ призоваха алианса да предостави на Украйна конкретен график за асоцииране, т. нар. План за действие за членство, но Франция и Германия се противопоставиха заради опасения, че ходът ще провокира Русия.
Украйна официално кандидатства за членство в НАТО миналата година след нашествието на Русия. Същото направиха Финландия и Швеция, първата се присъедини към алианса по-рано тази седмица.
Миналия месец генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг предостави документ на страните членки, очертаващ „практически и политически“ предложения за Киев, съобщиха официални представители. Те включваха предложение за нова декларация за отношенията на Украйна с НАТО, надграждаща заявлението от 2008 г.
Дипломати, участвали в разговорите тази седмица, заявиха, че се води оживен дебат сред външните министри в Брюксел за това какво трябва да бъде предложено на Украйна. Съюзниците показват истински различия в исканията си в контраст с широкото единство на НАТО, откакто руският президент Владимир Путин нареди пълномащабно нашествие в Украйна през февруари миналата година.