26 Ноември, 2024

Тайван: Антипекинските сили печелят президентските избори, но губят парламентарните

Тайван:  Антипекинските сили печелят президентските избори, но губят парламентарните

Уилям Лай Чин-те, снимка: БГНЕС

Франсоа Бугон за МЕДИАПАРТ

В събота на остров Тайван, територия, за която претендира Пекин, беше избран  за президент кандидат, смятан за опасен сепаратист в очите на Китайската комунистическа партия - настоящият вицепрезидент Уилям Лай Чин-те. Неговата партия, ДПН, обаче загуби мнозинството си в парламента, което е знак за износването във властта и за недоволството на голяма част от населението.
Китайците в континенталната част на страната не могат да си позволят лукса да избират пряко своите представители чрез демократичен процес. От другата страна на пролива близо 20-те милиона избиратели в Тайван - територия, която Китайската комунистическа партия обявява за своя и не изключва използването на сила срещу нея - могат. А 70 процента избирателна активност на президентските и парламентарните избори в събота, 13 януари, показва, че тайванците не се притесняват особено.
В края на кампанията, белязана от натиск и заплахи от страна на Пекин, те предпочетоха досегашния вицепрезидент, 64-годишният Уилям Лай Чинг-те, който 

отказва всякакво сближаване с Китай 

при условията определени от Пекин. По време на кампанията обаче, кандидатът Чинг-те не повтори позицията си за независимост, която защитаваше в миналото. Това не попречи на Пекин да го обвини, че представлява "сериозна опасност", като се стреми към независимост на острова. Китай беше призовал избирателите да направят "правилния избор".

Пекин получи своя отговор

Уилям Лай Чинг-те, който ще встъпи в длъжност на 20 май, спечели повече от 40 % от гласовете според резултатите от 98 % от избирателните секции, изпреварвайки двамата си съперници, които се застъпваха за политика на отстъпки пред Пекин: Хоу Ю-и от Куоминдан (КМТ) (повече от 33 % от гласовете) и Ко Уен-дзъ, бивш кмет на столицата Тайпе от Тайванската народна партия (ТНП) (26 % от гласовете). И двамата признаха поражението си още преди официалното обявяване на резултатите.

Без мнозинство в парламента

Изборите бяха много по-близки от тези преди четири години, когато настоящият президент Цай Инг-уен спечели с над 8 милиона гласа (57,13%). Освен това на парламентарните избори ДПН загуби мнозинството си в парламента, което е знак за известно износване на властта и недоволство, особено сред по-младото поколение, в условията на икономически и социални трудности.
Както посочва тайванската медия Liberty Times, "от общо 113 места в Законодателния юан, Куоминдан ще спечели 52 места и ще стане най-голямата партия в Конгреса, докато местата на Демократичната прогресивна партия са намалели до 51. Тайванската народна партия се очаква да спечели 8 места и да остане третата по големина партия в парламента.
Според тайванския уебсайт "Блум" резултатите показват, че ДПН е можела да загуби и президентските избори, ако предвиденото преди време обединение на опозицията беше успяло. Хоу Ю-и от Куоминдана (КМТ) и Ко Уен-дже от ТПП са получили малко над 8 млн. гласа. Реагирайки на победата на Лай, Ко Уен-дже дори заяви: "След четири години със сигурност ще управляваме. За Блум "бъдещето на тайванската политика остава до голяма степен неизвестно. Много ще зависи от динамиката между законодателната власт и президентството, както и от ролята, която ще играе ТТП".

В следизборната си реч Уилям Лай Чинг-те призова за единство и защита на демокрацията: "Казваме на международната общност, че между демокрацията и авторитаризма ние ще застанем на страната на демокрацията". Той също така се ангажира да запази статуквото в отношенията с Китай.
След избирането на Цай Инг-уен през 2016 г. Китай засили дипломатическия и военния натиск върху Тайван. В новогодишната си реч китайският лидер Си Дзинпин заяви, че "целият китайски народ от двете страни на Тайванския проток трябва да бъдат обвързани от обща цел и да споделят славата на обновлението на китайската нация".
Статутът на Тайван е един от най-взривоопасните въпроси в съперничеството между Китай и Съединените щати, които са основният военен поддръжник на територията, и Вашингтон планира да изпрати "неофициална делегация" на острова след гласуването. В петък, ръководителят на американската дипломация Антъни Блинкен се срещна във Вашингтон с Лю Цзянчао, ръководител на международния отдел на Централния комитет на Китайската комунистическа партия. Той му напомни отново за важността на "поддържането на мира и стабилността в Тайванския проток".
Превод: Faktor.bg

 
Сподели:
ООН документира 376 случая на сексуално насилие  на агресорите в Украйна

ООН документира 376 случая на сексуално насилие  на агресорите в Украйна

Цифрата включва 262 мъже, повечето от които са били измъчвани в плен на окупираните територии или в Русия, 104 жени, както и деца - 10 момичета и 2 момчета, сочи доклад.

Белият дом официално разреши атаки с ATACMS срещу Русия

Белият дом официално разреши атаки с ATACMS срещу Русия

Смята се, че това е първото официално потвърждение

НАТО обсъжда възможността за превантивни високоточни удари по руска територия

НАТО обсъжда възможността за превантивни високоточни удари по руска територия

Умното нещо, което трябва да направим, е да не чакаме Русия да нанесе удар