Централен Белград е блокиран от протестиращи, РИК отхвърли искането за касиране на изборите

Стопкадър: N1

Стопкадър: N1

Ученици, гимназисти и студенти, обединени около инициативата "Борба", продължават 24-часова блокада пред Министерството на държавната администрация и местното самоуправление в Белград, за да изразят недоволството си от режима на Александър Вучич, предаде БГНЕС.

Студентите разпънаха палатков лагер. Някои от тях свирят на китари, други четат книги. Протестиращите искат достъп до избирателните списъци, за да започне разследването на фалшификациите по време на изборите на 17 декември, включително за организирано превозване на избиратели "фантоми" от Република Сръбска и Северно Косово, които да гласуват на изборите в Белград.

За втори път в рамките на една седмица студенти блокират част от централните улици на сръбската столица, за да изразят недоволството си.

Този път блокадата, която започна от 12:00 местно време (13:00 ч. българско) ще продължи 24 часа, а организаторите получиха подкрепа от страна на редица организации и някои обществени личности.

"Целта на днешните блокади, както и на предишните, е да говорим с хората, да ги съживим и да ги информираме за проблема в целия този изборен процес", заяви Иван Биелич, активист и един от организаторите на блокадите.

Блокадата се провежда на място, което е в близост до Центъра за спешна помощ, поради което студентите обявиха, че ще оставят средната лента свободна, за да могат линейките да преминават нормално, което беше съпроводено с аплодисменти от събралото се множество.

"Не живеем в демократична държава. Имаме право на избори, които се провеждат в съответствие със закона, но случаят не е такъв. Ние сме тук, за да променим нещата към по-добро, не искаме да живеем в държава, управлявана от хора, които се грижат само за собствените си интереси", каза Кристина Йованович, участничка в блокадите и студентка във Филологическия факултет.

Инициативата "Проглас", която обединява обществени фигури от различни области, обяви голям митинг утре, 30 декември, в Белград. Хората от днешния палатков лагер ще се присъединят към голямата демонстрация след 12:00ч. местно време. Адвокатът Божа Прелевич ще изнесе публична лекция за това "какво се случва, ако ни арестуват."

По-рано студентите блокираха офисите, електронните пощи и телефоните на Министерството на държавната администрация, както и този на министър Александър Мартинович от управляващата "Сръбска прогресивна партия", на чийто телефонен номер упорито започнаха да звънят.

Припомняме, че международните наблюдатели посочиха в докладите си много сериозни нарушения в изборния ден, но сръбският президент Александър Вучич заяви, че тези избори са били "най-чистите и справедливи досега". Заради нарушенията членове на опозицията започнаха гладна стачка Те настояват за анулиране на изборите в Сърбия заради кражбата на вота, в която обвиняват Вучич.

Протестите започнаха в деня след вота и бяха предимно спокойни до 24 декември, когато демонстранти се опитаха да нахлуят в Скупщината на Белград. Те счупиха входната врата на историческата сграда в центъра на Белград и прозорци, а полицията отговори със сълзотворен газ и арести. Повече от 30 души бяха арестувани, а срещу групата се води разследване. Опозицията твърди, че случилото се е извършено от провокатори, финансирани от Вучич и съюзниците му.

Президентът и премиерът Ана Бърнабич междувременно благодариха на сръбските служби, че са предупредили Белград относно "бунта на опозицията".

Републиканската избирателна комисия отхвърли петицията на коалицията "Сърбия срещу насилието" с искане за анулиране на изборите с обяснението, че гореспоменатата коалиция на градските избори в Белград "няма право да подава петиция до РИК".

Заместник-председателят на Републиканската избирателна комисия Марко Янкович каза, че упълномощените представители на изборната листа на "Сърбия срещу насилието" са подали петицията до Градската избирателна комисия на Белград (ГИК), която заяви, че въпросът не е в нейната юрисдикция и го препрати към РИК.

„В документа се иска анулиране на резултатите от всички пунктове в рамките на юрисдикцията на комисията въз основа на факта, че изборите са проведени в атмосфера на грубо нарушение на правилата и че целият изборен процес е незаконен“, каза Янкович.

Той добави, че коалицията „Сърбия срещу насилието“ е обжалвала пред Върховния съд в Белград, който е отхвърлил жалбата като неоснователна и повторил, че Градската избирателна комисия в Белград няма юрисдикция по въпроса.