Завръщането на Тръмп в Белия дом слага точка на наказателните дела срещу него

Републиканецът се призна за невинен по всички обвинения, като ги определи като "политически мотивирани"

Обявената победа на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ в сряда по същество ще сложи край на наказателните дела, заведени срещу него, поне за четирите години, в които той заема Белия дом, предава "Ройтерс".

Първият бивш президент на САЩ, изправен пред наказателни обвинения, през по-голямата част от тази година Тръмп беше изправен пред четири едновременни съдебни преследвания, по обвинения, вариращи от опита му да прикрие плащане на пари в замяна на мълчание на порнозвездата Сторми Даниелс по време на кампанията му през 2016 г. до опитите му да отмени резултата от изборите през 2020 г. Съдебни заседатели в Ню Йорк през май го признаха за виновен във фалшифициране на бизнес записи, свързани с плащането на Даниелс, което го направи първият бивш президент на САЩ, осъден за тежко престъпление.

Тръмп каза по време на интервю на 24 октомври, че ще уволни специалния прокурор на САЩ Джак Смит - който ръководеше федералното обвинение заради опитите му да отмени поражението му на изборите и запазването на секретни документи след напускане на поста - "в рамките на две секунди" след полагане на клетва, пише news.bg.

Тръмп се призна за невинен по всички обвинения и определи обвиненията като политически мотивирани.

Въпреки че Тръмп като президент ще има правомощията да уволни Смит и да прекрати федералните дела срещу него, той няма да има същия контрол върху делото за парите за Даниелс в Ню Йорк или съдебното преследване от Джорджия срещу него за опит да отмени резултата от изборите през 2020 г. в този щат. Но уникалната му роля на президент прави малко вероятно той да понесе правни последици и в двата случая.

Насрочена е още една съдебна дата, преди той да положи клетва на 20 януари, въпреки че правни експерти казаха, че това е малко вероятно да продължи.

В Ню Йорк се очаква адвокатите на Тръмп да поискат от съдията Хуан Мърчан да отложи присъдата му, планирана в момента за 26 ноември - при която той може да получи до четири години затвор. Осъждането на новоизбран президент преди деня на встъпването в длъжност би било безпрецедентно в историята на САЩ и правни експерти очакват изслушването да се забави.

Мърчан вече два пъти отложи присъдата на Тръмп, която първоначално беше насрочена за 11 юли, отчасти поради решение на Върховния съд на САЩ през юли, което установи, че президентите имат широк имунитет срещу наказателно преследване за техните официални действия. Тръмп твърди, че делото трябва да бъде прекратено въз основа на решението, което прокурорите оспорват.

Тръмп обеща да обжалва присъдата си, след като бъде осъден. Отделно адвокатите му са поискали от 2-ри апелативен съд на САЩ да премести делото във федералния съд. Подобен ход, ако успее, може да създаде нови правни пречки за делото.

Тръмп е изправен пред четири обвинения във федералния съд във Вашингтон, които го обвиняват в разпространение на неверни твърдения за изборни измами, за да се опита да блокира събирането и сертифицирането на гласовете след изборите през 2020 г., които Тръмп загуби от демократа Джо Байдън.

Смит също така обвини Тръмп в незаконно държане на секретни документи след края на първия му мандат през 2021 г. и възпрепятстване на усилията на правителството на САЩ да извлече записите.

Базираният във Флорида американски окръжен съдия Ейлийн Кенън, която беше номинирана за съдията от Тръмп, отхвърли всички обвинения през юли, след като установи, че Смит е неправомерно назначен на длъжността и не е имал правомощия да заведе делото.

Екипът на Смит обжалва решението, но обещанието на Тръмп да уволни Смит веднага след встъпването му в длъжност вероятно е сигнал за края на делото.

Прокурорите в окръг Фултън, Джорджия, миналата година използваха щатските закони за рекет - разработени за борба с организираната престъпност - за да обвинят Тръмп в предполагаем заговор за обръщане на поражението му в щата на бойното поле на изборите през 2020 г.

Тръмп няма да може да прекрати наказателното преследване, но адвокатът му вече каза в съда, че ще се опита да спре всяка дейност, свързана с Тръмп въз основа на аргумента, че един президент не трябва да се сблъсква с тежестта на наказателното преследване, докато е на поста.

Тръмп и осем от неговите 14 съобвиняеми по делото искат от апелативния съд на Джорджия да дисквалифицира главния прокурор, окръжния прокурор на окръг Фултън Фани Уилис.

Ако това усилие се провали, делото ще може да продължи срещу другите съобвиняеми, които включват бившия личен адвокат на Тръмп Руди Джулиани и началника на кабинета на Белия дом Марк Медоус. Но правни експерти очакват, че делото срещу Тръмп няма да напредне, докато той остава в Белия дом.