Има натиск от украинското обществено мнение, породен от нарастващите данни за зверствата на руснаците
Съществува голям риск мирните преговори с Москва да приключат под натиска на украинското обществено мнение след непрекъснатите нови данни за зверствата на руските войски. Това каза президентът на Украйна Володимир Зеленски и уточни, че това не изключва да води преговори с руския президент Путин.
Украйна обвинява руските войски в извършване на зверства, станали известни след оттеглянето им от градовете около Киев.
Москва твърди, че обвиненията имат за цел да провалят мирните преговори или да служат като претекст за Запада да наложи повече санкции срещу нея.
Новината идва на фона на открития днес нов масов гроб, за който се смята, че има над 900 тела на мирни граждани. В интервю за полски медии Зеленски обвини руските войски, че "разчистват следите си" и използват мобилни крематориуми за изгаряне на труповете.
„Никой не знае колко души са загинали общо“, каза Зеленски без да коментира повече подробности.
Международни прокурори разследват масовите убийства на цивилни в Буча, Бородянка и Ирпин - градове близо до столицата Киев, които седмици наред бяха окупирани от Русия./БГНЕС
Още от Свят
Зеленски: Украйна има катастрофален недостиг на ракети за защита от руските балистични атаки
Украинският президент подчерта в интервю пред Sky News, че противовъздушната отбрана остава приоритет, тъй като Русия все по-често удря с балистични ракети големи градове. Само миналата седмица 40 такива ракети бяха изстреляни по Киев за един час.
Иран: Разговорите с Оман за Ормузкия проток са двустранни, без връзка със САЩ
Междувременно иранската държавна телевизия съобщава, че военноморските сили на Корпуса на гвардейците на Ислямската революция са спрели шест плавателни съда, след като те са направили опит да преминат по маршрут, който не е одобрен от иранските власти
САЩ наложиха санкции на турска компания за връзки с „Хамас“
Компанията е превела стотици хиляди долари на „Хамас“, съобщи Службата за контрол на чуждестранните активи OFAC