Местан забрави за целувката със Станишев, защити националиста Хафъзов

Осъзнавам безсилието на рациото пред историческите комплекси, пред историческите страхове и пред архитиповете, които днес избуяха.

Това заяви лидерът на ДПС Лютви Местан по повод на скандала в парламента, избухнал по повод изявлението на колегата му Хюсеин Хафъзов. 

След като депутатите отхвърлиха възможността да се агитира на майчин език по време на предизборни кампании, депутатът от ДПС Хафъзов обяви, че ще върви по стъпките на Ахмет Давутоглу, което съвпада с името на настоящия външен министър на Турция - радетел за възстановяването на Османската империя.

Изказването предизвика реакцията на депутата от КБ Янаки Стоилов, който от трибуната в пленарна зала призова ДПС да се извини. Местан обаче обясни, че няма за какво да се извиняват.

Това беше емоционален повик вече европейска България да преодолее тежките остатъци от т. нар. възродителен процес и от десетилетия провеждана политика на дискриминация и асимилация на етнорелигиозните различия, обясни Местан.

Той напомни за жертвите на съпротивата срещу тоталитарния рецидив и уточни, че Хафъзов е споменал само четирима от хилядите репресирани - Османъ Калъч, Ахмет Давутоглу, Нури Адалъ и на Ахмед Доган. 

Те до един са български граждани, родени в България. Предполагам, че някой в емоционален пристъп е направил вероятно неизбежната асоциативна връзка между Осман и други исторически личности, между Ахмед Давутоглу и други днешни политици от други държави.

Но колегата Хафъзов уточни, че говори за българския гражданин Ахмет Давутоглу от село Иглика - той сгреши - не е от село Искра, а от село Иглика, Шуменско", уточни лидерът на ДПС.

Нури Адалъ пък бил от селото на Местан - Островец, и лежал близо 24 години по затворите и концентрационните лагери по времето на комунизма и затова бил известен като българския Нелсън Мандела.

Местан обяви, че ДПС ще продължи да настоява предизборните кампании да могат да се водят и на език, различен от българския. Има време до окончателното приемане на Изборния кодекс, допълни той.

Интересен факт е, че точно преди една година - на 14 февруари 2013 г., при приемането на промените в Изборния кодекс на ГЕРБ, отново беше отхвърлено искането на ДПС кампания да може да се води и на турски език.

Депутати коментират в кулоарите на парламента защо лидерът на БСП Сергей Станишев мълчи, след като отдаде правителството на Орешарски на концесия на ДПС.