Порожанов: През ноември КТБ ще разплати гарантираните влогове

Няколко варианта се предвиждат по казуса КТБ в зависимост от това дали ще бъде отнет лицензът, или банката ще бъде оздравена, заяви пред Нова тв.  служебният финансов министър Румен Порожанов.

Работи се и някъде през ноември да има разплащане на гарантираните влогове в Корпоративна търговска банка.

Специалният надзор върху КТБ не позволява достъп на вложителите до влоговете им – това гласи нашето законодателство. Преди пет години в Закона за гарантиране на влоговете е преценено, че трябва да се вкара текст да се плащат влоговете при отнемане на лиценз на банката, уточни Порожанов. Сега видяхме, че надзорът може да продължи доста дълго – до декември е максималният срок и искаме вече Директива 2014/49/EC да бъде транспонирана едно към едно – вложителите трябва да имат достъп до гарантираните си депозити 20 дена след като е установено в рамките на пет дни от компетентните органи, че дадена банка не може да изплаща изискуеми депозити.

По думите на Порожанов за КТБ има два варианта, извън възможността акционерите, представяни от EPIC, да купят банката. Първият вариант е чрез оздравителен план, при който да има ликвидна подкрепа от страна на държавата така, както имаше за Първа инвестиционна банка, посочи Порожанов. Вторият вариант е фалит и изплащане на гарантираните влогове от Фонда за гарантиране на влоговете. Финансовият министър обаче отрече, че Цветан Василев стои зад EPIC, макар че консултантите представят фирмата на банкера „Бромак”, заедно с Оманския държавен фонд и ВТБ Капитал.

Според Порожанов за плащането на гарантираните влогове ще са необходими 3,6 млрд. лева, а във Фонда за гарантиране на влоговете има 2,1 млрд. лева. Разликата щяла да бъде набрана чрез емисия от Гаранционния фонд, с помощта на държавата, за да е по-ниска лихвата.

По думите на финансовия министър КТБ „има много широка клонова мрежа”  и няма да има трудности при желание на вложителите да си изтеглят парите, когато това стане възможно.

По въпроса за актуализацията на държавния бюджет, Порожанов коментира, че заложеният БВП в Закона за бюджета през тази година намалява до 79 млрд. лева при предвиден над 81 млрд. лева. Това означава, че потреблението е свито.

Порожанов обясни, че няма да има хора без заплати, ако не бъде приет новия бюджет, но трябвало да има нов бюджет, за да функционират без проблем министерствата. На въпрос защо служебното правителство се занимава с проект за актуализация, финансовият министър отговори, че новото правителство нямало да има време. Ако има нестабилност и не се формира бързо нов кабинет, ще има проблеми, посочи той.

По думите на Порожанов актуализацията на НЗОК, направена от 42-рото Народно събрание, „е отнела” 5% от финансовия ресурс на другите министерства. На въпрос как се е справил Ваньо Танов след идването си начело на Агенция „Митници”, Порожанов отговори, че Танов свалил оформящ се недостиг с 60-70%.

По отношение на плана за преструктуриране на ПИБ Порожанов каза, че до края на годината банката ще върне една част от оказаната държавна помощ от 1,2 млрд. лева.