Социолози: Разликата между ГЕРБ и БСП стопена до под 1%

По-малко от 1% разлика в електоралната подкрепа за двете водещи политически сили - ГЕРБ и БСП, отчитат проучванията на няколко социологически агенции, дни преди парламентарния вот на 12 май.

 

ГЕРБ получава 24%, а БСП - 23,6%. Трета политическа сила е ДПС със 7,1%, следвана от „Атака" със 7% и Движение „България на гражданите" с 3,7%, показва проучване на "Галъп".

Според данните на агенция „Медиана" ГЕРБ получава 32%, БСП - 31,5%, ДПС - 11,6%, „Атака" - 8%, а Движение „България на гражданите" - 4%.

Партиите, които остават под 4-процентната бариера за влизане в парламента са НФСБ (2,1%), ДСБ (1,9%), СДС (1,8%), ВМРО (1,6%). РЗС, "ГОРДА България" и „Лидер" получават по 1%.

„Дни преди предсрочните парламентарни избори разликата в подкрепата за българската партия ГЕРБ на бившия премиер Бойко Борисов и съперничещата й социалистическа партия се стопява", констатира в свой анализ американската агенция „Блумбърг", позовавайки се на данните на социолозите на „Сова Харис".

Според "Сова Харис" ГЕРБ може да получи 33,1% от гласовете, а БСП - 32,3%.

Социолозите отчитат загуба на подкрепа от ГЕРБ, от една страна, а от друга - мобилизация на електората на БСП, коментира bTV.

Наблюдава се тенденция на спад в персоналната подкрепа за лидерите Бойко Борисов и Цветан Цветанов по време на 4-годишния мандат на управление на партията им, която се запазва в предизборните месеци. При Борисов спадът е повече от два пъти, а при заместника му - над четири пъти.

Левицата според социолозите е в кондиция да защити традиционния си максимум от 1 милион гласа. Съществен факт е и излизането й пред ГЕРБ по доверие (26 % на 24%) и личното надмогване на Сергей Станишев над Борисов макар и с 1% - 28 на 27 на сто.

Другите сигурни участници в 42-рото Народно събрание са ДПС и „Атака". Партията на Меглена Кунева има потенциал да влезе в парламента, но за това е необходима сериозна мобилизация на симпатизантите му.