Васил Щонов: Трябва да сме готови за газова криза

Следим активно процесите в момента в Украйна и отношенията между Русия, Украйна и европейската общност, заяви служебният министър на икономиката и енергетиката

Дали ще има газова криза, или не е трудно да се предвиди, но има голяма вероятност, че може да стане това нещо, каза пред журналисти служебният министър на икономиката и енергетиката Васил Щонов при откриването на форума „Природен газ – инфраструктура, пазари и услуги“, предаде "Фокус".
„Това, което е важното, е ние да сме готови за тази криза. Следим активно процесите в момента в Украйна и отношенията между Русия, Украйна и европейската общност. Предприемаме активни мерки, за да се предпазим от евентуална газова криза. Ако спрат или дори намалеят доставките на газ, положението в България ще стане тежко. Това е така, защото в момента ние получаваме целия си газ от тази тръба, която идва от Русия през Украйна и Румъния“, обясни Щонов. По думите му, имаме много малък местен добив, който е под 0,5 милиона кубически метра на ден, което като се сравни със средното потребление през зимните месеци е много малка част.

„Остава ни газохранилището в Чирен. Там проблемът е, че то може да дава максимум до 4 милиона кубически метра на ден и колкото повече се изпразва, толкова повече този дебит намалява. Това, което е добре за България е, че топлоцентралите, и най-вече говорим за „Топлофикация София“, защото тя е 80% от всички топлоцентрали в България, имат възможност да преминат на мазут. Това, което ние в момента подготвяме като вариант при криза“, допълни Щонов. Според него, това обаче изисква доста организация и най-вече осигуряване на количествата, транспортирането, логистиката и съответно проверка на топлоцентралите дали те могат ефективно да заработят. „Ако стане криза, всичко се развива в периода на няколко часа и няколко часа, в които газта може да остане в тръбите. В този период от 10 часа трябва да се пренастроят централите и да минат на алтернативното гориво“, уточни още Васил Щонов.

Министърът добави още, че интересът на България от „Южен поток“ е чисто комерсиален, той е просто транзитен газопровод. Това, което България иска и трябва да постигне е максимален размер на транзитните такси. Това е нещо, върху което ние работим, за да можем да извлечем максималните ползи за страната, заяви служебният министър на икономиката и енергетиката.

По думите му, гарантирането на газови доставки е изключително важно, тъй като сме почти изцяло зависими от доставката на газ по една тръба от един източник. „България има добро географско положение и е недопустимо да не го използваме. Служебното правителство подкрепя всеки газопровод. Основен приоритет е изграждането на интерконектори с Румъния, Гърция, Турция и Сърбия. Връзката с Румъния се надяваме да се задейства в максимално кратък срок. Връзката с Турция е много важна и е планувана да бъде завършена до 2016 година. Тя е важна, защото в бъдеще може да се изградят NLG терминали“, посочи Щонов.

Според него това е единственият начин да се достигне намаление цената на газта. „На 20 септември с президента бяхме в Баку и там беше даден стартът на строителството на ТАП. Идеите са ние да доставяме газ до България и по този начин се очаква се консумацията на газ в страната да се увеличава. В момента тя е само 3% в нашата страна. Очаква се след като се повишат цените на тока да се повиши потреблението на газ“, допълни Щонов.

По думите му, в южното направление работим с Турция и Гърция. Връзката с Турция ни дава възможност да вземем газ директно от там. Също така се очаква, че ще можем да изнасяме газ. „Украйна е една от целите, които гоним в далечно бъдеще“, каза Щонов. Относно газохранилището в Чирен министърът на икономиката коментира, че има достатъчно газ, но няма достатъчен капацитет и затова разширяването му е изключително важно.