Новите британски санкции вече засегнаха руския бизнес, но не фатално

Ефектът им не бива да се надценява, смята Рубен Ениколопов, професор в испанския университет "Помпеу Фабра"

Великобритания разшири санкциите срещу Русия, като забрани доставките на диаманти и алуминий. Големи руски компании като Tinkoff Bank, Sistema и Severstal също бяха добавени в черния списък на Лондон. Според правителствения уебсайт британските власти са наложили ограничения на общо 86 лица и компании, свързани с руския военно-промишлен комплекс. Също така, в допълнение към вноса на диаманти и алуминий от Русия, Лондон ще забрани доставките например на мед и никел. Това съобщи „Скай Нюз“, като се позова на офиса на британския министър-председател Риши Сунак.

Лондон очаква партньорите му от Г-7 също да обявят санкции през следващите дни. Ситуацията с този пакет от ограничения обаче е по-сложна, твърди Блумбърг. Така например страните не успяха да се споразумеят за забрана на доставките на руски диаманти. Белгия например беше против. Членовете на Г-7 просто се съгласиха да "наблюдават" вноса на тези стоки, посочва агенцията.

Дори британските санкции обаче не могат да се нарекат силен удар по руската икономика, смята Олег Комолов, доцент във Финансовия университет към правителството: "Лондон спря да купува руско злато. Износът на благороден метал от Русия за Китай се е увеличил няколко десетки пъти. Тоест всъщност същото това злато влиза на световните пазари чрез посредници в Китай. Така че в този смисъл този вид санкции не са достатъчно ефективни“.

В същото време западният естаблишмънт оказва натиск върху съюзниците на Москва в постсъветското пространство - Китай, Киргизстан, Казахстан и други държави, които позволяват заобикаляне на ограниченията. И това ще продължи с цел да се затворят вече съществуващите вратички. Казахстан се поддава на този натиск, като затяга външнотърговската си политика.

Относно Лондон диамантите са сравнително малка позиция в руския износ, в сравнение с петрола, газа и металите, която е съвсем незначителна.

Ето защо подобни санкции трябва да бъдат наложени просто за да покажат на останалия свят, че Западът остава решен да продължи да оказва натиск върху Москва, смята Комолов. Тоест това е по-скоро политически ход, отколкото мярка, целяща да подкопае икономическата стабилност на Русия.

Освен това страните от Г-7 са се отказали от идеята за практически пълна забрана на вноса на стоки в Русия, посочва Блумбърг. Първоначално се предполагаше, че изключения ще бъдат направени само за лекарства, храни и селскостопански продукти.

Междувременно новите британски санкции вече засегнаха руския бизнес: акциите на металургичните компании, Tinkoff Bank и Rosbank поевтиняха в началото на търговията на Московската борса.

Но ефектът от тези санкции не бива да се надценява, казва Рубен Ениколопов, професор в испанския университет "Помпеу Фабра": "Тяхното въздействие е забележимо, но не е фатално, до голяма степен защото за повечето от тези страни санкциите не са всеобхватни, не всички държави ги налагат, не всички ги подкрепят. Това означава, че е възможно да се увеличи санкционният натиск върху Русия чрез някои изолирани, точкови сюжети, но няма да се стигне до катастрофа“.

Европейският съюз също подготвя допълнителни санкции. По-специално те планират да ограничат търговията с руски диаманти, която, както каза председателят на Съвета Шарл Мишел, "не е вечна.

Това изявление беше коментирано от Кремъл. Ще бъдат намерени алтернативни маршрути за доставка, подчерта говорителят на руския президент Дмитрий Песков.