Комарът отнема най-много човешки жертви - от половин до един милион души на година

Коя е основната причина да са толкова смъртоносни?

От всички същества на Земята едно насекомо е причина за най-много човешки жертви.

Животинското царство е пълно със смъртоносни оръжия. Зъбите на лъва могат да разкъсат плътта със свирепа сила, гърмящите змии могат да вкарат токсини в кръвта, а хипопотамите могат да ви убият с мощните си челюсти.

Това са само няколко примера за смъртоносни същества. Но кое животно убива най-много хора? Отговорът намира „Live Science“.

Според Центъра за контрол и превенция на заболяванията (CDC) "най-смъртоносното животно в света" е комарът, който по оценки убива от 500 000 до над един милион души годишно.

Основната причина комарите да са толкова смъртоносни? Те са преносители на болести, особено на малария.

"Маларията от дълго време е толкова опустошителна за човешките популации", казва пред „Live Science“ Шанън Ладо, еколог по болестите в Института за изследване на екосистемите "Кари" в Милбрук, Ню Йорк.

Маларията се причинява от паразитни едноклетъчни организми от рода Plasmodium, пренасяни от човек на човек от комарите Anopheles. Докато болестта е рядка в Северна Америка и Европа, тя е разпространена в някои части на Африка, Южна Азия и Южна Америка, според Our World in Data. В световен мащаб маларията е причинила около 619 000 смъртни случая през 2021 г. по данни на Световната здравна организация (СЗО).

Заболяването често е лечимо с достъпни здравни грижи. Но за хората с висок риск - като малки деца, бременни и хора с имунен дефицит, като ХИВ/СПИН - маларията може да бъде много сериозна. По данни на СЗО около 80% от всички смъртни случаи от малария в Африка са при деца на възраст под 5 години.

Комарите разпространяват и редица други заболявания като денга, чикунгуня, Западнонилска треска, вируса Зика и паразитната инфекция лимфна филариоза.

И така, защо комарите разпространяват болести толкова ефективно? От една страна, женските комари се хранят с кръв, което означава, че те много лесно пренасят патогени от кръвта на един човек на друг, отбелязва Ладо. Освен това те са малки и крилати, което означава, че могат да се разпространяват лесно и да хапят хора, без да бъдат забелязани.

Съществува и фактът, че споделяме една екосистема и ресурси. Комарите разчитат на вода, за да се размножават, точно както хората разчитат на вода, за да живеят, което означава, че сме склонни да живеем на едни и същи места.

"Не можем да се отделим напълно от местообитанието, от което те се нуждаят", казва Ладо.

Все пак има начини да се намали рискът от заболявания, пренасяни от комари. Дори малки инфраструктурни промени могат да имат голямо значение, отбелязва Ладо. Например прозоречните мрежи могат да помогнат за задържане на комарите извън домовете, а водопроводната инсталация може да държи водата затворена, така че да не е в открити басейни.

Тези удобства са част от причините, поради които маларията не е широко разпространена в много части на света с по-добра инфраструктура, каза тя. А в районите без такива удобства мрежите против комари могат да помогнат да се предпазят от насекомите в леглата на хората.

Тези превантивни мерки могат да предпазят и от други болести, пренасяни от комари, като денга, която убива десетки хиляди хора всяка година. Но усилията на общественото здравеопазване за борба с болестите, пренасяни от комари, са изправени пред трудна битка в условията на изменението на климата. Със затоплянето на планетата тези болести могат да започнат да се разпространяват в нови райони, ако местната среда стане по-благоприятна за тези патогени и комарите, които ги пренасят, казва Анди Макдоналд, еколог по болестите в Калифорнийския университет в Санта Барбара.

Комарите обаче не са единствените изключително смъртоносни животни на нашата планета. По данни на СЗО змиите убиват между 81 000 и 138 000 души всяка година, което ги прави едни от най-смъртоносните животни за хората. А бясът, болест, която се разпространява чрез ухапване от заразен бозайник (често куче), убива около 59 000 души всяка година, съобщава СЗО.

Други животни, като сладководните охлюви и буболечките асасини, също разпространяват потенциално смъртоносни болести за хората, като шистозомозата и болестта на Чагас, всяка от които убива хиляди хора всяка година, според СЗО.

Но само едно същество съперничи на комара за титлата най-смъртоносно за хората. В доклад на ООН се оценява, че убийствата и въоръжените конфликти са убили около 553 000 души през 2017 г. - което превръща човека в едно от най-смъртоносните същества на Земята. (БГНЕС)