17 Февруари, 2026

Обвиняемият за побоя над Пендиков: Разбирам в какво съм обвинен, не се признавам за виновен

Обвиняемият за побоя над Пендиков: Разбирам в какво съм обвинен, не се признавам за виновен

Стопкадър: A1on

Съдът в Охрид заседава по делото срещу един от биячите на секретаря на българския клуб в Охрид Христиан Пендиков - Илия Спасески. Той се яви тази сутрин в залата и пледира невинен, съобщи БНТ.

В началото на заседанието Илия Спасески пожела да даде лични обяснения и заяви, че се самоопределя като македонец.

"Разбирам в какво съм обвинен, не се признавам за виновен", каза Спасески пред съда.

Христиан Пендиков отново не се яви на заседанието. Адвокатът му каза, че той се нуждае от лечение, което не му позволява да присъства на делото на този етап

На предишното заседание на 28 февруари делото беше отложено по настояване на адвокатите на обвиняемия заради обемната документация. Сред доказателствата имало много видео и аудиозаписи, с които те не били запознати.

Повече от 10 свидетели бяха повикани от съдията, но едва двама от тях се явиха през февруари.

Тезата на защитата на Спасески в началото на процеса е, че престъплението не е от омраза. Адвокатите на обвиняемия, обаче, не посочват какви са мотивите за побоя.

Делото тече на фона на решенията на властите в Република Северна Македония да заличат българските клубове в Битоля и в Охрид заради имената им - "Иван Михайлов" и "Цар Борис Трети".

Вчера стана ясно, че срещу председателя на българския клуб в Битоля Люпчо Георгиевски е образувано наказателно дело, защото е възхвалявал делото на Иван Михайлов във Фейсбук.

Заличиха с черна боя табелата с името на клуба "Иван Михайлов" в Битоля

Междувременно гражданин на Битоля замаза с черна боя надписът с името на клуба в Битоля.

Заповедите за заличаване на двата български клуба се обжалват в съда.
Сподели:

Коментари (0)

Бивш шеф на ДАНС: Публичен отговор дали в "Петрохан"  са действали   секретни сътрудници не може да бъде даван

Бивш шеф на ДАНС: Публичен отговор дали в "Петрохан" са действали секретни сътрудници не може да бъде даван

Цветлин Йовчев допълни, че при наличие на съмнения проверка може да бъде извършена чрез прокуратурата или чрез парламентарната комисия за контрол над службите, допълни, че при наличие на съмнения проверка може да бъде извършена чрез прокуратурата или чрез парламентарната комисия за контрол над службите, допълни, че при наличие на съмнения проверка може да бъде извършена чрез прокуратурата или чрез парламентарната комисия за контрол над службите,

Мексиканката Лолита за Калушев и хората му: Често изглеждаха стресирани

Мексиканката Лолита за Калушев и хората му: Често изглеждаха стресирани

Домът на Деян Илиев в Гинци е претърсен веднага след разпитите, но нищо не е открито, а телефонът му е иззет и е даден за експертиза - Деян е отказал да го отключи и да съдейства

Делото "Сияна": Изчезнали са 12 снимки от втория оглед на местопроизшествието

Делото "Сияна": Изчезнали са 12 снимки от втория оглед на местопроизшествието

Снимките са важни, защото са съществена част от автотехническата експертиза