30 Март, 2026

Делото "Сияна": Изчезнали са 12 снимки от втория оглед на местопроизшествието

Делото "Сияна": Изчезнали са 12 снимки от втория оглед на местопроизшествието

Николай Попов, снимка: БГНЕС

Снимките са важни, защото са съществена част от автотехническата експертиза

Липсващи доказателства по делото за катастрофата, отнела живота на 12-годишната Сияна, и лично искане за самоотвод на вещото лице проф .Станимир Карапетков белязаха началото на днешното съдебно заседание в Окръжния съд в Плевен.

Оказа се, че липсва цял фотоалбум със снимки от втория оглед на местропроизшествието, съобщи БНТ.
Снимките са важни, защото са съществена част от автотехническата експертиза.

Бащата на Сияна - Николай Попов, определи това като скандално: 

"В оглед, извършен на 4 април от Станимир Карапетков, се намира едно петно, неизвестно от какво и той го обявява за жълта-кафява следа от автомобилна гума и на базата на това изгражда цялата си експертиза - и сега снимките на това жълто-кафяво нещо липсват от фото албумите по делото. Тоест какво се прави - прави се една експертиза като се откриват следи и след това изчезват снимки, по делото. (Лютви) Местан има 16 снимки изчезнали, тук са 12 - това е скандално."

Бившият председател на ДПС Лютви Местан също коментира темата:
"На петия ден след ПТП намира една допълнителна следа, чиято траектория и посока няма нищо общо с траекторията на движение на другия автомобил на бащата на починалото бебе - защото този автомобил минава през указателна табела с две метални колони, забити в бетонна основа, а следата на Карапетков минава на три метра по-встрани от тази указателна табела. Той в цялата си експертиза не споменава една дума за съборената указателна табела."

Вещото лице по делото "Сияна" Станимир Карапетков заяви, че не отговаря за находките по делото:
"Вменено ми е, че аз правя измислен, фалшифициран експеримент. Измислил съм си някаква следа, която не е жълто-кафява, в протокола е записан кафяво-жълта следа, тя има отношение по делото безусловно и е намерена няколко дни след това. Обяснявам на всички, че аз съм помощник технически на разследващите, аз не мога да отговарям за находките и следите, които те намират - има протокол, който се подписва от поемни лица. Аз мога да обясня тази следа, мога да обясни и цвета, и дали има причинно следствена връзка с произшествието, но аз искам отвод, защото такъв е законът по член 28 на НПК. Чл. 148 заявява, че аз - ако има обстоятелства, при които експертизата ще бъде под съмнение, съм длъжен да си дам отвод съгласно 28-и член."

Явор Нотев, който е адвокат на обвиняемия шофьор Георги Александров, заяви, че не му е известно нищо за липсващите снимки: 
"Не са ми известни тези снимки и не мога да твърдят дали липсват или не и дали ги е имало по начало в делото."

 

Сподели:

Коментари (0)

Министър Дечев: Прокурор Русинова крие, че е пътувала с Петьо Еврото

Министър Дечев: Прокурор Русинова крие, че е пътувала с Петьо Еврото

По думите му ръководителят на Софийската градска многократно е споделяла един автомобил с негови познати, оглушително мълчи за връзките си бившия следовател

В Сърбия разследват смъртта на паднала от прозорец студентка в Белград

В Сърбия разследват смъртта на паднала от прозорец студентка в Белград

Тялото на 25-годишната млада жена беше открито вечерта на 26 март на платото пред Философския факултет

БОЕЦ внесе искане във ВКС във връзка с „нелегитимността на Сарафов“

БОЕЦ внесе искане във ВКС във връзка с „нелегитимността на Сарафов“

От сдружението настояват да получат "задължително тълкувателно решение по казуса с легитимността на главния прокурор