Днес на пресконференция на родолюбивата организация в БТА бе опровергана застъпената в много медии теза за съществуването на помашки етнос. Това не отговаря на научната действителност, но подобни провокации могат сериозно да накърнят името на страната ни и да нанесат сериозни щети на националните интереси, алармират родинци.
Те са категорични, че най-сериозната заплаха е искането на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) за признаване на малцинствените групи на помаците и македонците в България. ПАСЕ обаче оттеглило това свое искане, след научните аргументации на академичната общност у нас.
Академик Георги Марков заяви, че помаци не съществуват, опитите на определени кръгове историята да бъде подменена не са в състояние да върнат миналото.
Елена Алекова пък посочи, че средите, които искат да наложат помашкия етнос разпространяват, че в България има над 1 млн. помаци и настояват за правата им.
Родинци отчетоха, че до тази патова ситуация се е стигнало защото 23 години смесените райони в страната са оставени под контрола на ДПС и на автопилот, но ако тази грешна политика продължи могат да ни сполетят близкоизточните проблеми.
Помашката теза реално обслужва най-вече елита на ДПС, който през годините на прехода умишлено наложи понятието „помаци”, вместо правилното от историческа гледна точка – бългомохамедани. Според идеологията на ДПС щом си мюсюлманин значи си и турчин. Така не манипулативно налагат религиозния белег като етноопределящ.
Дружба „Родина” е с почти вековна традиция. Възниква в началото на миналия век в Родопите като естествен порив за завръщане на българомохамеданите към родовия им корен. След 9-ти септември 1944
година организацията е насилствено забранена, а някои от членовете и са изпратени по лагерите на комунизма. Днес организацията отново възвръща авторитета си и търси естествения път към националното самоосъзнаване.