Украинските бежанци по-скоро биха се върнали в Украйна, отколкото да отидат в базите в Елхово и Сарафово. Това заяви председателят на Сдружението на украинските организации в България Олена Коцева пред Нова телевизия.
Днес е последният ден от програмата за подпомагане на хотелиерите, настанили украински бежанци с по 40 лева на човек.
Мнозина от собствениците на хотели не кандидатстваха за продължаване на програмата, защото от утре сумата е 15, вместо 40 лева за спане и храна на ден.
В повечето места за настаняване вече приемат чужди туристи с предварителни резервации. Днес се очаква голям брой украински бежанци да напуснат хотелите в "Слънчев бряг".
Вицепремиерът Калина Константинова обяви снощи, че спира разселването на украинци към вътрешността на страната. Те ще бъдат настанявани в буферни зони в Елхово и Сарафово. В нейното видео бе казано, че хуманитарната помощ е право, а не задължение и реакцията на държавата бе продиктувана от отказа на много украинци да бъдат пренастанени в бази във вътрешността на страната.
"Тонът на г-жа Константинова е под всякаква критика", коментира Олена Коцева видеообръщението на вицепремиера. По думите й сред украинците има много травмирани хора, които са чувствителни, и Щабът трябва да се консултира с екип от психолози.
Причините автобусите, които трябваше да превозят бежанци към вътрешността на страната, да са празни, по думите й са много.
"Те не искат да на места без достъп до медицина, без достъп до интернет. Това не са хора от пещерна ера. Това са много прогресивни хора, които преди този масиран обстрел са живели много по-добре от средната класа в България", каза още Коцева.
Според нея този проблем с условията за настаняване съществува само у нас, защото страната ни е решила да подпомогне единствено туристическия бранш. Финансирането за всички държави в ЕС е едно и също, подчерта тя.
"Палатки и лагери няма никъде в Европа. Палатки имаше само по КПП-та. Между другото, Румъния е организирала всичките неща много по-добре от нас", каза Олена Коцева.
Хотелиерите казват, че чакат указания от Агенцията по бежанците. Постъпвайки в буферния център, всеки бежанец ще бъде питан дали иска да остане там, или да се възползва от други места за настаняване.
Буферните бази категорично не могат да поемат потока от бежанци, които са били настанени досега в хотелите, заяви Веселин Данев, собственик на хотел в "Слънчев бряг".
Христо Караилиев е мениджър на друг хотел в курортния комплекс, от който трябва да напуснат 871 души, но само 122 от тях са заявили желание да бъдат настанени в други бази в България. Останалите, по думите му, разчитат на собствен транспорт и настаняване.
България е направила повече от достатъчно за украинските бежанци и е време само крайно нуждаещите се да бъдат преместени в държавни бази. Това заяви Елена Андонова, която също е хотелиер.
Олена Коцева: Бежанците биха се върнали по-скоро в Украйна, отколкото да отидат в базите
Не става дума за пещерни хора, а такива, които са живели по-добре от средната класа в България