2 Февруари, 2026

Орбан е съгласен с еврокандидатурите на Украйна, Молдова, Грузия, Босна и Херцеговина

Орбан е съгласен с еврокандидатурите на Украйна, Молдова, Грузия, Босна и Херцеговина

Виктор Орбан

Участвал е в онлайн среща с Шарл Мишел

Унгарският министър-председател Виктор Орбан се изказа в подкрепа на предоставянето на статут на кандидат за членство в ЕС на Украйна и Молдова, както и на Грузия и Босна и Херцеговина, съобщи ръководителят на пресслужбата на унгарския премиер Берталан Хаваси.

"Виктор Орбан се съгласи с предложението на ЕС да предостави на Украйна и Молдова статут на кандидати. Но той добави, че Унгария, заедно с няколко други държави-членки, смята, че на Грузия и Босна също трябва да бъде предоставен статут на кандидатки, и то със същите темпове", цитира говорителя агенция MTI.

Според Хаваси, Орбан е участвал в онлайн среща с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, както и с правителствените ръководители на Белгия, България, Естония, Люксембург и Малта.

Миналия петък Европейската комисия препоръча на Украйна и Молдова да получат статут на страни кандидатки, като постави редица предварителни условия за започване на преговори за присъединяване. ЕК все още не е препоръчала предоставянето на такъв статут на Грузия. Официалното решение за предоставяне или отказване на статут на кандидати на Украйна, Молдова и Грузия ще бъде взето от държавните и правителствените ръководители на ЕС на срещата на върха в Брюксел на 23-24 юни, като се вземат предвид препоръките на Европейската комисия. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Осъдиха член на проруската „Алтернатива за Германия“ за пране на пари и принуда

Осъдиха член на проруската „Алтернатива за Германия“ за пране на пари и принуда

Обвиненията за пране на пари са свързани с четирицифрена сума, преведена от частна сметка на Халемба към сметка в балтийска държава

Украйна може да получи по-бързо изтребители Gripen

Украйна може да получи по-бързо изтребители Gripen

Политическата турбуленция в Латинска Америка неочаквано изигра в полза на отбранителните способности на Киев

Гренландският премиер: Не сме сами, ние сме защитени

Гренландският премиер: Не сме сами, ние сме защитени

„Тече диалог и гренландското правителство ще работи с решителност, за да гарантира, че това ще доведе до конкретни резултати“, каза Йенс-Фредерик Нилсен.