23 Ноември, 2024

Комунисти-палачи убиват Георги Заркин, Чехия и Словакия забравиха героя, обявил бунт срещу смазването на Пражката пролет

Георги Заркин

„Нам нужни са ни храбреци-
задават се барутни жътви!
Поне станете, Вие, мъртъвци,
защото живите са мъртви…
Георги Заркин

На днешния ден в 5 ч. сутринта през 1977 година, по особено жесток начин, е убит от комунистическия режим Георги Атанасов Заркин - журналист в органа на БЗНС „Земеделско знаме“(Разследване за живота и трагичния край на поета вижте ТУК, б.р.)

„Георги Заркин е роден на 3 март 1940 г. в село Бели Искър, община Самоков, в семейството на каменоделец и домакиня. По-късно успява да завърши задочно кинематография. 
Заркин е арестуван в началото на 1966г. за разпространени на шест вида позиви призоваващи за въоръжена борба, като ги подписва от името на несъществуващата Врачанска революционна организация. Позивите са били разпространявани в районите на София, Самоков, Мездра, Дупница и Враца. Позивите призовават към въоръжена борба за сваляне правителството на Тодор Живков.

Съдебните действия срещу Георги Заркин започват в следствения отдел на Държавна сигурност под ръководството на тогавашния следовател Петър Бъчваров. След произнасяне на присъдата от Софийски окръжен съд, която предвижда 6 години лишаване от свобода при усилено строг режим е преместен в политическия отряд на Старозагорския затвор. „Усиленият строг режим, известен сред политическите затворници и като усилен съветски режим, се е излежавал в Тежкия салон на затвора в Стара Загора. 
В затвора писателят е изтезаван психически и физически. Според сина му Лъчезар Заркин, следователят Петър Бъчваров лично рисувал с нож петолъчки по гърба и по ръцете на затворника. Въпреки това духът му не е сломен. Той пише протестен апел срещу нахлуването на войски на Варшавския договор в Чехословакия, пише писма до Тодор Живков, оглавява протестна стачка. Успява да напише и да изнесе от затвора 20 сборника със стихотворения, разкази, детски приказки, роман и др.

По-късно е въдворен в затвора в Пазарджик, където в килията на писателя влизат двама надзиратели от затвора и двама затворници. Те го пребили с дебели маркучи и го задушили. След това откарват тялото при патоанатом, който издава фалшив смъртен акт. Медикът, обаче, запазва проби от тялото на жертвата, с помощта на които 15 години по-късно синът му доказва, че той е бил убит. Целият акт по ликвидацията е поверен на 5-ти отдел на 6-то управление на ДС. 
Бог да го прости и светла да е паметта му!

В края месец юни Атлантическият съвет на България пое инициативата и изпрати писмо до Чешкото и Словашкото посолство в София, с предложение Чешката република и Словашката република да уважат саможертвата на още един български гражданин - Георги Заркин, който от затвора в Стара Загора пише протестни писма срещу участието на български войски в потушаването на Пражката пролет. Заркин е и единственият политически затворник в страна, който започва гладна стачка, срещу нахлуването на войските на Варшавския договор в Чехословакия. За бунта си получива втора вътрешна присъда. "В навечерието на отбелязването на 53 години от смазването на Чехословашката пролет и 81 години от рождението на Георги Заркин, такъв държавен акт на изразена благодарност към опълчилите се през 1968 г. малцина смели граждани, би бил един окуражаващ и символен знак и за всички български граждани", пишат в писмото си атлантиците. До сега и двете дипломатически мисии не са отговорили, подминавайки с мълчание делото на героя.

Ето и пълния текст на писмото:

 До                                                                                                         Посланика на Чешката република 
                                                                                                              Н. Пр г-н Лукаш Кауцки
                                                                                                              До 
                                                                                                              Посланика на Словашката република 
                                                                                                              Н. Пр. г-н Мануел Корчек
Ваше превъзходителства,

На 15 юни 2021 г. Атлантическият съвет на България /АСБ/ навърши 4 години от създаването си. За този сравнително кратък период АСБ се наложи като незаобиколим фактор в обществено-политическия живот на България. АСБ е една от водещите неправителствени организации, която последователно работи Родината ни да бъде достоен и сигурен член на НАТО и ЕС и неуморно се бори срещу зловредните действия на Русия срещу България и съюзните държави и народи. 

Благодарим Ви, че на редица от организираните от АСБ събития, Вашите посолства изпращаха свои представители. Особено признание за обществено полезната дейност която вършим и висока чест за нас е когато посланиците на Чешката и Словашка републики са били наши гости.
Припомняме Ви, че такова събитие бе организираната от Атлантическия съвет на България и Инициативен комитет конференция - „Тримата срещу потъпкването на Чехо-словашката пролет“, по повод  50 годишнината от протеста срещу окупацията на Чехословакия на тримата студенти тогава - Едуард Генов, Александър Димитров и Валентин Радев. Съорганизатори на събитието, проведено на 11.01.2019 г., бяха още Чешкия културен център в  София, Института за изследване на тоталитарните режими в Прага, Института за история при Словашката академия на науките в Братислава. Приветствени слова  отправиха тогавашния посланик на Чешката република Н. Пр. Душан Щраух  и посланика на Словашката република Н . Пр. Мануел Корчек, а доклади изнесоха г-н Адам Храдилек  от Института за изследване на тоталитарните режими в  Прага и г-н Адам Худек  от Института по история на Словашката академия на науките.

Атлантическият съвет на България популяризира сред българското общество не само това събитие, но и връчването на специалните награди  на българските граждани организирали през 1968 г. форма на протест срещу съветската окупация на Чехословакия. През ноември 2018 г. на  церемония в посолството на Словашката република в София посланикът Мануел Корчек тържествено връчи държавното отличие на Словашката република „Бял двоен кръст". С този орден бяха наградени тримата български граждани – Едуард Генов (посмъртно), Валентин Радев (посмъртно) и Александър Димитров. Сенатът на Чешката република пък  прие техните близки връчвайки им почетни знаци, като по този начин изрази уважението на чешкия народ към тях.  

Атлантическият съвет на България изразява благодарност  към държавните институции на Чехия и Словакия, които на дело показаха, че ценят, уважават и почитат и гражданите на други държави, които в условия на жесток комунистически режим и с поемане на риск от репресии, са протестирали срещу съветската окупация на Чехословакия, погазването на  суверенитета на страната и отнемането на правата и свободите на чешките и словашки граждани. 
Атлантическият съвет е силно ангажиран с темата за реабилитация на жертвите на тоталитарните комунистически режими в Източна Европа и неуморно работи за продължаване процесите на декомунизация, лустрация и дерусификация в България.

В изпълнение на тази наша мисия, заедно с българската информационна агенция „Фактор“, започнахме в началото на 2020 г. организирането на честване на 80 години от рождението на убития в комунистически затвор през 1977 г. български журналист, поет и писател Георги Заркин. За съжаление, поради пандемията от Ковид-19, тази инициатива, която щяхме да отбележим  с конференция, пътуваща изложба и със специално юбилейно издание на част от творбите на Георги Заркин,  не можа да се осъществи. Надяваме се, че през следващите месеци ще успеем да изпълним нашите намерения и програма. 

Информираме Ви, че в процеса на събиране на документи и факти за борбата на Георги Заркин срещу комунистическия режим и за репресиите извършени срещу него, се натъкнахме на  сравнително малко известни факти от неговия живот и страдания. Открихме, че дори и в затвора, Георги Заркин е продължил да се бори и да отстоява истината за престъпленията на комунистическите режими не само в България, но и в Източна Европа. През 1968 г., макар и лишен вече от свобода, Георги Заркин намира начин  остро да протестира срещу съветската инвазия в Чехословакия. Това му носи още жестоки репресии и допълнителни години затвор, като наказание за симпатиите и защитата му на независимостта на Чехословакия. Заради този саможертвен акт Георги Заркин никога повече не излиза жив от затвора - от 1966 г.  до убийството му по брутален начин през 1977 г. в  Пазарджишкия затвор. Оставя  сирак малолетния си син, който е можел да вижда само през преградните решетки, при редките случаи на разрешени посещения в затвора на семейството му. 

Атлантическият съвет на България изразява благодарност на сина му г-н Лъчезар Заркин за това, че ни позволи да се запознаем със съхранявания от него ценен архив на убития му баща. 

Ваши превъзходителства,

Обръщаме се към Вас с молба, ако е възможно, да се намери начин и форма, с която чешките и словашките институции да почетат по подходящ начин делото и личността на писателя, поета и журналиста Георги Заркин. За неговите наследници, син и внук, както и за цялата българска общественост би било голяма чест Чешката република и Словашката република да уважат саможертвата на още един български гражданин. В навечерието на отбелязването на 53 години от смазването на Чехословашката пролет и 81 години от рождението на Георги Заркин, такъв държавен акт на изразена благодарност към опълчилите се през 1968 г. малцина смели граждани, би бил един окуражаващ и символен знак и за всички български граждани, които все още чакат справедливост и достойно отношение от българските власти към жертвите и пострадалите от комунистическия режим в страната ни.

В заключение, бихме желали още веднъж да изразим дълбокото съжаление на членовете на нашата организация, че в окупацията на Чехословакия участват офицери и войници от България. Това е още една причина АСБ да работи за това българските въоръжени сили да бъдат не само надеждни и боеспособни съюзници на армиите на страните от НАТО, но и да притежават високи нравствени качества, за да бъдат надеждни защитници на нашите общи демократични евроатлантически ценности и принципи.

Поздрави!

Доц. Момчил Дойчев
Димитрин Вичев
Съпредседатели на Атлантическия съвет на България
София, 29.06.2021г.Ваши превъзходителства,

Сподели:

Преди четвърт век за първи път американски президент стъпва на българска земя

Ликвидират Йосиф Хербст като неудобен свидетел за убийство

В продължение на 45 години комунистическият режим в България тенденциозно използваше името на Йосиф Хербст за пропаганда на тоталитарната си идеология

Преди 80 години издъхва Райко Алексиев, убит от комунистите заради карикатура за Сталин