Учени от Харвардския университет откриха, че удар на гигантски астероид преди 3,26 милиарда години може да е допринесъл за развитието на ранния живот на нашата планета. Резултатите от изследването са публикувани в списание Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS). Установено е, че астероид, който е бил 200 пъти по-голям от този, унищожил динозаврите, е причинил гигантско цунами и драматични промени в екосистемите на Земята.
Ударът накарал горните слоеве на океана да се изпарят, нагрявайки атмосферата и създавайки плътен облак от прах, който блокирал слънчевата светлина и спрял фотосинтезата на растенията. Но въпреки тези опустошителни последици, микробният живот скоро се възстановил.
Изследователите извършили задълбочен анализ на скални проби от пояса Barberton Greenstone в Южна Африка. Екипът събрал пробите на разстояние само няколко сантиметра една от друга и проучил подробно тяхната седиментна структура и химичен състав, извършен бил и въглероден изотопен анализ. Така учените могли да проследят събитията след удара на астероида.Оказало се, че след сблъсъка му със Земята в океана са изхвърлени големи количества желязо. Това е допринесло за бързото развитие на бактериите, които метаболизират този елемент. Фосфорът, който е от съществено значение за живота, също е доставен от астероида и се превърнал във важен елемент за възстановяването на живота в екосистемите. По този начин ударните събития с тези небесни тела може да са послужили за стимул в развитието на живот в древните океани.
Според изводите на изследователите, въпреки разрушителните ефекти на астероидите и метеоритите, те също биха могли да имат положително въздействие върху ранния живот на Земята, създавайки условия за процъфтяването му. Избуяването на бактерии, които се хранят с желязо, се е превърнало в ключов елемент в еволюцията на микробите след удара с небесното тяло. / БГНЕС