След началото на руската война срещу Украйна Алиансът и САЩ приведоха в състояние на повишена бойна готовност 140 000 военнослужещи в Европа, от които 100 000 са американци
Капитан I ранг о. з. Васил Данов, Атлантически съвет на България
На 5 юни в Балтийско море стартира „Балтопс 22“, традиционно военноморско учение на НАТО в Балтийско море. Учението ще продължи до 17 юни с участието на 45 бойни и спомагателни кораба, на 7 000 военнослужещи и на 75 самолета, със „специалното участие на американския самолетоносач „Керсадж“ (Kearsargе)“, както се казва в холивудските филмови продукции.
Учението бе открито в Стокхолм и ще приключи в германското пристанище Кил. Официални източници от НАТО обявиха, че 51-ят по ред „Балтопс“ (първият се е състоял през 1972 г.) е посветен на 500-годишнината на Шведските военноморски сили, както и на предстоящото присъединяване на Швеция и Финландия към Северноатлантическия алианс. Действията на солидните корабни и авиационни армади са ръководени от авиационния център в германския град Удем.
Сценарият предвижда да бъдат отработвани и съгласувани десантни и операции за осигуряване на морските комуникации, борба срещу подводници, противовъздушна, противоминна отбрана и медицинска евакуация по море.
Първата морска противоминна група на НАТО SNMG1 е една от четирите постоянни военноморски групи на Алианса и е натоварена с операции за неутрализиране на минната заплаха. Тя е част от силите за бързо реагиране на НАТО и може спешно да пристигне във всеки застрашен регион.
Стари рани
На официалната церемония не можеше да не бъде споменат вековният агресор и заплаха за другите балтийски държъви – царска, съветска, а сега Путинова Русия.
Още от времената на Петър I руски бойни кораби пиратстват в Балтийско море, вероломно и без видими причини обстрелват пристанища и кораби на държави, с които нямат обявени война или скъсани дипломатически отношения. В историята на Балтика са записани десетки случаи, когато през ХVII и ХVIII век Повелителката на моретата Великобритания е била принуждавана или викана от нападнати по-малки държави да вкарва солидни флотилии и да изпраща руските морски нашественици обратно към Финския залив и още недостроения Санкт Петербург.
Този път председателят на Обединения комитет на началник-щабовете на САЩ генерал Марк Мили заяви във Стокхолм, че присъединяването на Финландия и Швеция към Алианса ще постави Русия в „трудно военно положение“, след като тя остава единствената държава в басейна на Балтийско море, която не членува в НАТО.
Така без бойни действия цивилизованият свят още веднъж посочи историческото място на азиатските варвари и демонстрира хладнокръвната си решимост да ги зачеркне от лицето на планетата, ако се наложи.
Самолетоносачът за борба с подводници „Керсадж“ и хеликоптери за борба с подводници SH-3A „Сий Кинг“
„Отговорът“ на Русия както винаги е истеричен и несъразмерен
На 7 юни руският Балтийският флот започна извънредни и демонстративни учения, които би трябвало да покажат решимост и мощ срещу “империализма“, идващ от Запад. Руското военно министерство съобщи, че в ученията участват „повече от 60 големи и малки плавателни съда, 40 самолета и вертолета“, сред които корвети, фрегати, ракетоносци, кораби за борба с подводници и десантни съдове. Част от учението ще протече и на суша, в тренировъчни центрове в Калининград. Според Москва, това учение било планирано предварително.
Военната активност на Русия в Балтийско море се засили значително през последните години и особено след нашествието срещу Украйна на 24 февруари. В началото на май се състоя и ракетно учение в руския анклав Калининград, където бе извършена симулация на стрелби с балистични ракети "Искандер", способни да нанасят ядрени удари до 500 км.
Участието на противоминна военноморска група
и на незначителен военновъздушен и сухопътен компонент красноречиво доказва, че 51-то натовско учение „Балтопс 2022“ няма агресивни намерения срещу Руската федерация. Противоминните кораби действат само при съществуваща минна опасност, а самолетите и седемте хиляди военнослужещи не биха могли да заплашват „несъкрушимата и легендарна“ червена армия.
Руската пропаганда се възмущава от традиционното натовско учение, като го съизмерва със собствените си агресивни планове и съгласно фройдистката теория за коварната роля на подсъзнанието за пореден път дава пример за мъдростта на пословицата „Гузен негонен бяга“.
„Балтопс 2022“ има единствената цел да окуражи Швеция, и Финландия и особено да предаде морални сили на Литва, Латвия и Естония, спрямо които хибридната война, започната от Кремъл след 2008 г., не спира нито за час.
И още нещо: Балтийско море, чиято средна дълбочина е само 51 м, при съвременните военнотехнически възможности на ВМС трудно би било използвано за подводна война. Така че от страна на НАТО корабите за борба с подводници там ще действат предимно с учебна цел. Докато нашето Черно море със средна дълбочина от 1 240 м и максимална дълбочина 2 210 м остава напълно пригодно за подводни операции. Само дето вече 11 години нямаме подводници, нарязани от „миротворците“ от МО.
Стари „шпаргалки“ с нова интерпретация
„Ако сега пратим оръжие на Украйна, ще оголим нашата армия“, повтаря като недоучил зубрач пресният министър на отбраната Драгомир Заков.
И не му е неудобно, че с подобни прокремълски заклинания скоропостижно си замина предшественикът му Стефан Янев.
И не му е неудобно, че стотици действащи офицери, стари и млади воини от запаса отлично знаят, че оръжията и боеприпасите, които можем да изпратим на воюваща Украйна, отдавна прашасват в складовете ни и с нищо няма да накърнят все по-ниската боеспособност на Българската армия.
А като отчетем, че съюзниците от НАТО ще компенсират „жертвите“ ни с далеч по-модерни артилерийски, танкови и авиационни системи, помощта за Украйна би се оказала златна мина за вечно недофинансираната и невъоръжена българска войска.
Явно министър Заков и екипът му се ръководят предимно от други интереси и планове, вместо и единствено от ясно формулирания и заявен от експерти и малцина политици български национален интерес.
Още преди да е овладял функционалните си задължения новият министър се опита да оспори тезата на бившия служебен министър проф. Тодор Тагарев, че страната ни има достатъчно оръжия в резерв и може да си позволи да прати исканото от Украйна въоръжение. С което още повече лъсна пристрастната и дирижирана извън военното ведомство некомпетентност на новоназначения и явно неадекватен краткосрочен министър на отбраната.
Заков обясни, че гласуваният в Министерския съвет проект за актуализация на бюджета не е последен вариант, като между първо и второ четене можело да бъдат внесени някакви изменения, които биха могли да доведат до актуализация на бюджета за отбрана.
Мокри сънища, милорд.