На 92-годишна възраст почина българският писател и общественик академик Антон Дончев, предаде БТВ. Авторът на едноименния роман „Време разделно“ е прекарал последните си дни в реанимацията на ВМА. От лечебното заведение заявиха, че Антон Дончев си е отишъл след сърдечно боледуване.
Роден е на 14 септември 1930 г. в Бургас. Завършва гимназия в Търново през 1948 г. и право в Софийския университет през 1953 г. Отказва се от поста на великотърновски съдия и се заема с писане. Дончев е съучредител на комитет „Съзидание“, състоящ се от приближени до БКП до 10 ноември 1989 г., а понастоящем – до БСП и президента Георги Първанов, писатели, издатели и спортни дейци.
В редица съвременни източници се сочи, че „Време разделно“ е поръчан от комунистическия режим като част от пропагандната кампания в подкрепа на насилствените преименувания на български турци и помаци през 60-те години на века, което се повтаря по-късно с филмирането на романа през 80-те години в подкрепа на т.нар. „възродителен процес“.В края на 2013 г. писателят лично отговаря на нападките и отрича романът да му е бил поръчван от когото и да било, като уточнява и че е писан по документирани исторически събития. Някои медии обаче твърдят, че събитията, които романът пресъздава, се базират на неистински исторически документи. В публикуваните посмъртно „Дневници“ на писателя Йордан Вълчев се твърди, че „Време разделно“ е написан от Фани Попова-Мутафова, но заради забраната ѝ да публикува след 9 септември 1944 г., го е дала на Антон Дончев.
Още от Арт Фактор
"Направих каквото можах" - книга с автограф от граф Фосколо
Книгата може да намерите и закупите на щанда ПРОЗОРЕЦ в НДК или онлайн, нейната официална премиера ще е на 15 януари 2025 г. в столичния клуб „Перото“
Режисьорът Адела Пеева ще получи почетна статуетка "Златния ритон"
28-то издание на ежегодния фестивал за българско документално и анимационно кино започва в Пловдив
Откриват Панаир на книгата в НДК
Мотото тази година е "Създаваме истории. Създаваме история", ще има разговори и дискусии с чуждестранни и български автори, представяне на по-интересни заглавия