14 февруари, освен Ден на влюбените и Трифон Зарезан, е и празник на българските археолози. В днешното предаване "Видимо и невидимо: Изопачената история" Кънчо Кожухаров разговаря с траколога проф. Диана Гергова за тревожните проблеми в българската археология и културното наследство.
Проф. Гергова споделя, че българската археология е в критично състояние, а учените често са принудени да финансират разкопките със собствени средства. Един от най-фрапиращите примери е Велико Търново, където археолози са взимали лични заеми, за да заплатят на работниците си, след като Министерството на културата не е осигурило необходимото финансиране. Освен това, 2 милиона лева, предвидени за музеи в страната, не са били изплатени, оставяйки институциите без средства за дейността си.
Проф. Гергова дава примери за ключови археологически обекти като пещерата Магурата, Свещарската гробница и Александровската гробница, които са изложени на сериозни разрушителни процеси, без да се вземат необходимите мерки за тяхното опазване. В някои случаи решението на институциите е просто да забранят достъпа, вместо да предоставят адекватни решения за консервация и реставрация.
Гостенката обръща внимание и на порочните практики в сферата на културния туризъм. Въпреки че милиони левове са заделени за неговото развитие, средствата често не достигат до исторически значимите обекти, а вместо това се влагат в проекти, които не допринасят за опазването на автентичното културно наследство.
Решението музеят към Боянската църква и неговият двор, които са паметник на културата да бъдат превърната в модерна детска градина е друг възмутителен и тъжен факт. Това решение поставя под въпрос отношението на институциите към културното ни наследство и подчертава липсата на дългосрочна стратегия за съхранение на историческите паметници.
Проф. Гергова подчертава, че проблемът не е само в липсата на финансиране, а в неправилното управление и законодателните слабости. Тя призовава за реформи, които да гарантират ефективното опазване на българските археологически находки и музеи, за да се предотврати по-нататъшното им разрушаване.
Още от Арт Фактор
Световен ден на поезията - словото, за което няма възраст и граници
ЕДИН АРХАНГЕЛ БИ ПЕЧАТА
Разкриха любопитни детайли около двете скулптури, открити в Хераклея Синтика
Подробности за произхода на мрамора, от който те са били изработени, проф. Вагалински ще обяви, след като проучването на анализите завърши
Книгата „Съдбата на Българите в Западните покрайнини“ с премиера в столицата
В 4 тома на изданието са поместени докладите, изнесени на няколкото национални конференции, посветени на българите от Западните покрайнини, в които съвременните дейци на западнопокрайнинското движение от двете страни на границата, дискутират историческите и съвременни проблеми на този край