Под маската на строителни работници Москва вербува сърби за войната в Украйна

Източници на Би Би Си твърдят, че схемата за набиране на чуждестранни доброволци и регистрирането им

На 15 септември Владимир Путин заяви, че Русия няма да набира чуждестранни наемници за армията си и не се нуждае от "хора отвън". Малко след това обаче група от 30 наемници от Сърбия отлетя за Московска област, за да подпише договори и да се присъедини към 106-та дивизия на Въздушно-десантните войски, пише OffNwes.bg, позовавайки се на информация на Би Би Си. 

Москва се опитва да вербува до неколкостотин сръбски граждани, които да участват във войната в Украйна. За това първо информира френското издание Intelligence Onlaine.

Вербуването на доброволци в Сърбия беше потвърдено от сърби, които отдавна се сражават на страната на самопровъзгласилите се ДНР и ЛНР.

На 21 август в ефира на предаването Соловьов.Live стана ясно за сръбския снайперист Деян Берич, участвал в боевете в Източна Украйна от 2014 г., и Давор Савич, който още през 2014 г. сформира взвод от сърби в състава на ЧВК "Вагнер". Интересно е, че когато тази информация стана известна на журналистите през 2016 г., Савич, който по това време живееше в Химки край Москва, настоява, че е просто строителен работник и никога не е бил в Източна Украйна или Сирия.

Водещият не отрича и сръбските връзки с руската армия. Представяйки госта, той казва, че Савич е носител на четири ордена за храброст.

Беричич пък обяви в ефир, че 106-та Тулска въздушнодесантна дивизия на Тулските въздушнодесантни войски е сформирала подразделение "Вълк" под командването на Савич. "Със 106-та работихме още в киевското направление, там има командир с позивна Сребро", каза Берич, визирайки генерал-майор Владимир Селиверстов.

Савич уточнява, че неговият "международен батальон" в началото на войната е работил близо до Киев в района на Гостомел и е окупирал Варшавската магистрала край село Загалци в Бородянския район на Киевска област.

След оттеглянето на руската армия от Киевска област подразделението на Савич е прехвърлено в Харковска област, откъдето след това се премества в село Богородичное в Краматорския район на Донецка област - тези територии руските военни напуснаха през есента на 2022 г. по време на контранастъплението на ВСУ.

"В момента официално подписваме договор с Министерството на отбраната, като минаваме през военното поделение в Красногорск. Веднага изпращаме хората на полигона в Рязан, а след допълнително обучение момчетата работят на Луганското направление. Искам да поканя както руснаци, така и сърби. Подразделението съществува и ще работи", разказа Савич за набирането на чужденци.

"Когато Владимир Владимирович разреши да дойдат чужденци, аз направих план как ще работи всичко и се обърнах към моя генерал. Той каза: чудесно, работете", разказа вече Беричич. - Момчетата пристигат, ние ги посрещаме, те отиват направо в центъра за военна регистрация, подписват договор и подават молба за гражданство на Руската федерация. Това не се отнася само за Сърбия, а за цялата бивша Югославия. Но повечето доброволци в руската армия са от Сърбия".

От запис на една от срещите с Давор Савич се разбира, че до есента на 2023 г. ще сформира пълноценна сръбска бригада в състава на 106-та Тулска въздушнодесантна дивизия, като ще наеме до хиляда сърби. За този проект в Московска област е измислена цяла система: чужденците, пристигащи в Русия, са настанени във временно общежитие близо до ски стадиона в Красногорск, всички техни документи трябва да се обработват от специален нотариус, а договорите да се изготвят в Корольов.

Как се набират наемници от Балканите 

Източници на Би Би Си твърдят, че схемата за набиране на чуждестранни доброволци и регистрирането им чрез военния център за набиране на персонал в Красногорск край Москва е предложена на губернатора на Московска област Андрей Воробьов от Роман Каратаев, възпитаник на академията на ФСБ, заместник-председател на правителството на Московска област и ръководител на главния регионален отдел за сигурност на областта, който се присъединява към правителството на Московска област през 2014 г. и преди това е работил за ФСБ.

"Руските власти искат да издържат без мобилизация до президентските избори през март 2024 г., подготвяйки логистични резерви за бързото разгръщане на нови дивизии и полкове, но за целта все повече хора трябва да бъдат хвърлени в пещта на войната", обяснява набирането на доброволци от други държави Игор, представляващ организацията "Орден на републиката".

В началото на юни нейни активисти помагат на руския пилот от ВВС Дмитрий Мишов да избяга от Русия, а в началото на август те първи получават достъп до списъци на сръбски доброволци, които след това предадоха на журналисти за проверка. Би Би Си знае истинските имена на тези хора, но не ги назоваваме от съображения за сигурност.

Организацията твърди, че когато властите в Москва са измислили схема за набиране на доброволци, те са привлекли лидера на "Нощните вълци" Александър Залдостанов, който е в тесни връзки с крайно десни сръбски среди, син на бившия югославски президент Марко Милошевич, който от 20 г. живее в Русия и е трябвало да гарантира на бившите си сънародници, че руската страна ще изпълни всички споразумения. А също и Савич. Изявлението на последния, че на чуждестранните доброволци се дава руско гражданство, може да се обясни с желанието да се защитят потенциалните новобранци и да им се дадат гаранции, че след това няма да бъдат преследвани в родината си за наемничество.

На чужденците е предложено да се регистрират чрез Московска област, тъй като тя не успя да постигне целите си за т.нар. скрита мобилизация.