Димитър Иванов
Днес, 21 април Св. Синод на БПЦ се събира по повод 40 дни от смъртта на патриарх Неофит. Очаква се дядовците на 22 април да проведат и заседание, на което да изготвят и обявят каталог измежду лица с епископски чин, които могат да бъдат избирани за владика на Сливен. Първият тур за наследник на покойния Йоаникий завърши с провал и скандал. Тогава като достоизбираеми бяха включени имената на 10 духовника, а сега се очаква списъкът да бъде доста по-редуциран, коментират източници от патриаршията. Всеки бъдещ кандидат за сливенски владика трябва да получи минимум по 8 митрополитски гласа от членовете на Св. Синод. На 19 май пък трябва да се проведе и изборът за Сливенски владика по старата църковна наредба.
На проваления първи тур Йеротей, който беше викарий на покойния сливенски владика Йоаникий, събра най-много гласове, като за никой в епархията и в Синода не беше тайна, че тогава зад кандидатурата му стоеше самата Елеонора Митрофанова. Паралелно с това имаше и огромна организация сред миряни, духовници и бизнесмени той да наследи Йоаникий. Преди два месеца в негово лице интересите между Църква и бизнес щяха да останат ненарушени, защото и до сега той контролираше основно тези процеси.
Йеротей е създаден като духовник от покойния Йоаникий, който го направи свой викарий. Кръгозор – никакъв. Светоусещане - неясно. Мечтател е, а и пропагандира за Панправославна държава, която да има за свой лидер, естествено по неговите разбирания, другаря Путин. Така го описват духовници от района. Основната му хиперактивност е в Интернет – първо във Фейсбук като изявен представител на Великата идея за Рус Святая, която трябва да владее пропадналия греховен свят, и второ - като геймър във военни действия, които му създават илюзорния свят на Z-Вагнерец. Особено имайки предвид, че при богослужение споменава в молитвите си убиеца Кирил Гундяев, все едно сме в диоцеза на РПЦ. Докато беше жив Йоаникий беше забранил да не бъдат причистявани украници в неговата епархия, ако не са към Московската патриаршия на Кирил. Митрополията яростно се съпротивляваше и срещу признаването от БПЦ на Новата Украинска църква с предстоятел Епифаний. Йеротей спазва тази политика, завещана му от покойния владика и сега, въпреки че през последните месеци е замаскирал проруските си зависимости.
Само преди три дни Сдружение „Православен зов“ разпространи до медиите обръщение към Синода, заявявайки, че Агатополският епископ Йеротей е достоен да бъде включен отново в списък с достоизбираеми епископи - кандидати за овдовелия престол на Сливенски митрополит. Естествен съюзник на епископа в епархията са огромната общност от руснаци, заселени по Южното Черноморие. Става дума за близо 100 хил. етнически руснаци.
Издигането на Йеротей
в родното духовенство тръгва от Поморийския манастир, който дълго време беше център за руско влияние в България. Основният спонсор на този манастир неслучайно е Майкал Чорни в миналото, изгонен от България за антидържавна дейност. Тези обстоятелства го превръщаха в много удобен за руските интереси у нас, а заради това преди време посланик Митрофанова е настоявала пред членове на Синода той да грабне владишкия жезъл.
Сега обаче все по-ясно се вижда, че шансовете на Йеротей при един нов избор не са големи. Осветен е като краен путинофил и това се превръща в пречка и за Синода, и за покровителите му от Z- посолството. Митрофанова и екипът й вече са преориентирали подкрепата си към други две фигури - Герасим или Исак.
В църковните среди се говори, че Елеонора Митрофанова лично е звъняла за подкрепа в тяхна полза на поне петима владици – Данил Видински, Ловчанския Гварил, Варненския Йоан. Неврокопския Серафим и врачанския митрополит Григорий, който сега играе ролята на патриарх. За тези руски активности става ясно от устни споделяния в духовните среди и признания на доверените на Митрофанова владици. В активното църковно мероприятие се е включил от Москва и небезизвестният протойерей Николай Балашов, който според руски медии е бил генерал от КГБ, а на длъжността зам. председател на външния отдел на РПЦ е несменяем от 38 години, тоест от времето на СССР.
Кои са новите фаворити на Кремъл
Герасим е инсталиран за Главен секретар на Св. Синод преди почти 10 години от Външния отдел на Московската Патриаршия чрез активната подривна на Библиотекарите у нас. Лично е бил предложен на покойния патриарх Неофит от последния шеф на Шести отдел на Шесто Управление на ДС Димитър Иванов. Герасим Мелнишки е без богословско образование, което е едно от каноничните изисквания за владишкия пост. Завършил е НАТФИЗ и неуспешно като руски човек на влияние играе ролята «поп», говорят с ирония в църковните среди. Единствената му лична заангажираност в Синода не е изготвянето на Дневен ред, а на меню за хранене. Известен е с чревоугодничеството си, което Църквата признава за грях.
Герасим освен актьорско майсторство е изкарал и курсове за барман, а преди да стане духовник е работил като майстор на коктейли в Грнд хотел „София“. Духовното му образование е единствено следдипломна квалификация по църковна дипломация в така наречената Аспирантура на Московската патриаршия. Оказва се, че по руските стандарти това не е звание, а име на учебно заведение към външния отдел на Патриаршията. Според НАТО и ЕС Руската православна църква е обявена като поделение на ГРУ и ФСБ, тоест Герасим може да бъде разглеждан буквално като техен кадър.
Руското посолство в София обаче е изразило неофициална позиция, че Герасим за тях е административно подготвен като секретар на Синода, а и през последните години той успешно обслужваше интересите на РПЦ.
Другият сериозен претендент е Исаак. Той е изцяло продукт на изгонения през миналата есен от ДАНС за шпионаж в полза на Русия от България Вассиан Змеев. Твърди се, че с помощта и намесата на Змеев и на тогавашния руски консул в София Исак е докаран през 2019 г. от Видинска митрополия за архиерейски наместник в Кюстендил, Софийска епархия. Той е редовен посетител на Руското посолство в София. Участник в събития на т.нар. Руски културно-информационен център в столицата и ръкоположен за епископ под натиска на Библиотекарския институт и със симонията на неговия старец биигумена Сионий.
Исак е бил стипендиант на Иларион Алфеев в Москва. Това е бившият заместник на патриарх Кирил, който години наред командваше българската Църква. Той е и много близък с изповедника на Путин - сегашният кримски митрополит Тихон Шефконов.
Духовник с проруски профил има най-големи шансове да стане владика на Сливен
От 92 свещеника в епархията, 22 от тях са изявени русофили и пропагандисти на путинската политика и участваха активно в протестни акции за избора на Йеротей. Проблемът е, че тези 22 духовника са избиратели на бъдещ владика. Освен това интересите в епархията се диктуват от огромните имоти на Църквата там. Важна част от тях се контролират от лица, свързани с бившата ДС. Няма явни договори за наем, а се работи с устни договорки, като митрополията е получавала кеш дарения. Най-апетитни са огромни църковните имоти по морето, включително и на самото крайбрежие. Според източници от митрополията една част от собствеността на Росенец, където е морският сарай на Доган, е парцел собственост на Сливенска епархия, а това съвсем не е случайно.
Бъдещият заместник на покойния Йоаникий ще бъде важен глас за предстоящия избор на нов български патриарх, а това превръща битката за Сливен в изключително важна.
Очаквайте – Защо Кремъл се бори за влияние в БПЦ.