22 Февруари, 2026

Университетите искат милиони за заплати, но защо в Топ 1000 няма нито един български

Университетите искат милиони за заплати, но защо в Топ 1000 няма нито един български

Авторът

Адв. Станислав Станев, д-р  по Международно право и международни отношения


Днес 44 български университета стачкуват за по-високи доходи. Но какво казват числата за качеството на българското образование?
В световната статистика Република България* има НУЛА университета в топ 1000 и два в топ 2000.
В ЕС по-зле от нас като абсолютна стойност са:
Малта, която има 12 пъти по-малко население; Кипър, които са с 5 пъти по-малко население; Латвия, 4 пъти по-малко население.
Аз съм съвсем съгласен, че преподавателите в българските ВУЗ трябва да вземат по-високи заплати. Дори апелирам заплатите да се вдигнат двойно.

НО 

Също така смятам, че ВУЗ-овете трябва да поемат стриктни ангажименти, които да доведат до скорошни резултати. И ако това не се случи, заплатите им да бъдат редуцирани до минималната за страната. Така и така значителна част от съществуващото качество на университетите ни се дава от преподаватели, които вземат под минималната работна заплата (т. нар. хонорувани).

* България освен наша Родина, която си обичаме, е държава на повече от 1300 години, член на ЕС и създала собствена азбука, т.е. поставила началото на една от световните култури.

Сподели:

Коментари (0)

Украйна като щит на Европа – най-сигурният път към мира

Украйна като щит на Европа – най-сигурният път към мира

Насърчаването на военно-техническото сътрудничество с Украйна съответства на курса на европейците към стратегическа автономия

Какво може да направи кабинетът “Гюров” - без реваншизъм, но с правила

Какво може да направи кабинетът “Гюров” - без реваншизъм, но с правила

Следващата малка, но решителна стъпка е съживяването на Проекта за нов Закон за съдебната власт, който да ограничи послушни и изкушени некадърници да заемат длъжността на съдии, прокурори и следователи

Коремното възлизане към Властта!

Коремното възлизане към Властта!

Трупоподобният пенсиониран президент и бивш летец е на път да превземе оскъдният политически и умствен хоризонт на нашия народ, да похарчи младите, продуктивни и демократични българи, които бяха по площадите