Популисткото националистическо правителство на Полша заема все по-често антигерманска и антиевропейска позиция в навечерието на парламентарните избори на 15 октомври с надеждата да мобилизира най-верните си привърженици, твърдят анализатори.
Ярослав Качински, ръководител на управляващата партия "Право и справедливост" (ПиС), отправи последния изстрел, като предположи, че Германия иска да се намеси в предстоящата предизборна кампания.
Той разкри един от въпросите, по които ПиС иска хората да гласуват на национален референдум в деня на изборите: "Подкрепяте ли продажбата на държавни предприятия?"
От подобна продажба би могла да се възползва Германия, която според него иска да наложи на Полша опозиционния лидер Доналд Туск.
Качински, макар официално да е само вицепремиер, е широко смятан за фактически лидер на Полша.
А Туск, лидер на основната опозиционна партия "Гражданска платформа" (PO), отдавна е bete noire на правителството.
Бивш полски премиер между 2007 и 2014 г., а впоследствие председател на Европейския съвет - част от изпълнителната власт на ЕС - Туск олицетворява всичко, срещу което се противопоставя правителството.
Последните проучвания на общественото мнение показват, че неговата партия може да представлява заплаха за управляващата ПиС през октомври.
Докато управляващата партия достига около 33%, "Гражданската платформа" на Туск получава между 26 и 32%.
"Антигерманските аргументи са от полза за ПиС", заяви пред АФП политическият анализатор Марчин Заборовски от университета "Лазарски" във Варшава.
"Те мобилизират най-верния й електорат и го насърчават да се яви на изборите".
Според него между 30 и 40 % от поляците са недоверчиви - дори враждебни - към Германия, така че смисълът на референдума е да помогне на управляващата партия да поляризира предизборната кампания.
Тази антигерманска реторика е начин да се вкарат в кампанията яростните антиевропейски възгледи на управляващата партия, казва политологът Анна Матерска-Сосновска от Варшавския университет.
Варшава и Брюксел отдавна са в противоречие по цяла поредица от въпроси, посочи тя.
"ПиС не иска открито да се отнася към ЕС като към враг", каза тя. "Но очевидно точно това прави, когато напада Германия, най-силната държава в ЕС".
Миналата седмица полският премиер Матеуш Моравецки направи изключение от коментарите на Манфред Вебер, германския лидер на дясноцентристката Европейска народна партия (ЕНП) в Европейския парламент.
В интервю за германския телевизионен оператор ZDF Вебер беше обвинил полската ПиС, че нарушава принципите на правовата държава и зачитането на свободните медии, заедно с френския крайно десен Национален сбор и германската AfD.
Такива партии, каза Вебер, "са наши врагове".
"Той ни нарече врагове", каза възмутеният Моравецки. "Това е достатъчно", добави той, предизвиквайки Вебер на публичен дебат.
Президентът Анджей Дуда подхвана темата, като осъди това, което нарече "опити на чуждестранни политици да влияят на изборния процес в Полша". /БГНЕС
снимка: Уикипедия
Още от Свят
РСМ забрани преминаването на тежки камиони през "Деве баир"
Същата забрана беше въведена и за българския пункт "Гюешево"
Ще види ли бял свят докладът на спецпрокурора Смит по разследванията срещу Тръмп?
Министерството на правосъдието съобщи, че смята да публикува в съкратен вид част от материалите
Снегът затвори прохода Предела и пътя за РСМ за тежкотоварни автомобили
Благоевград също осъмна в снежна покривка