Министерството на правосъдието съобщи, че смята да публикува в съкратен вид част от материалите
Анатолий Арни, Дойче веле
Специалният прокурор Джак Смит, разследвал две дела срещу Тръмп, подаде оставка. Дали докладът му за щурма на Капитолия ще получи гласност?
Специалният прокурор Джак Смит, назначен от американското Министерство на правосъдието за разследване на делото за опита на Доналд Тръмп да повлияе на признаването на президентските избори в САЩ през 2020-а година, е подал оставка.
Смит е съобщил за оставката си едновременно с предаването на окончателния доклад по делото за опита за намеса в изборите и подкопаване на избирателната система в страната. Става дума за щурма на Капитолия от страна на поддръжници на Тръмп, извършен на шести януари 2021-а година, след като той отказа да признае поражението си от Джо Байдън. Тогава загинаха петима души.
Смит бе назначен за специален прокурор по това дело през ноември 2022-а година, като той разследваше и делото за несигурно съхраняване на секретни документи в резиденцията на Тръмп. След президентските избори през 2024-а година, спечелени от Тръмп, Смит се обърна към съда с молба да прекрати делата срещу него. Специалният прокурор подчерта, че е съгласен с обвиненията, но политиката на Министерството на правосъдието на САЩ не включва наказателно преследване срещу действащите американски президенти.
Ще получи ли гласност докладът за щурма на Капитолия?
Съдът удовлетвори молбата на Смит за прекратяване на делата, но специалният прокурор е трябвало да напише окончателни доклади за разследванията.
Министерството на правосъдието има право да ги публикува, но както пише "Вашингтон Пост", адвокатите на Тръмп били против. Те аргументирали искането си с това, че публикуването на такива документи преди инагурацията на избрания президент "не отговаря на обществените интереси" и може да се отрази негативно на процеса по предаването на властта.
Въпреки това Министерството на правосъдието съобщи, че смята да публикува в съкратен вид част от материалите на Смит - доклада по делото за щурма на Капитолия. ARD отбелязва, че в оставката на Смит няма нищо изненадващо - Тръмп го е обиждал нееднократно, а и обяви, че ще го уволни "в рамките на две секунди" след полагането на клетвата си.
Още от Свят
Беларуска опозиция предаде на Киев доклад за подготовката на Лукашенко за война
Освен това военните разходи са се увеличили петкратно за последните четири години, а военно-промишленият комплекс на страната е интегриран с руския
„Кралят на Севера“ Анди Бърнам става премиер на Великобритания
Днес 56-годишният запален фен на футболния клуб „Евертън“ е бил част и от музикалната сцена „Мадчестър“, белязала края на 80-те и началото на 90-те години.
Forbes: Смяната на тактиката не помага – украинските дронове провалят щурмовете на руснаците в Донбас
Украинските подразделения използват безпилотни летателни апарати, за да откриват и унищожават противника, като често обезсмислят всякакви опити за напредване.