Гавра: Руското посолство опитва да употреби български войници в защита на окупаторските си паметници

Руското посолство у нас излезе с коментар по повод задействаната процедура по демонтажа на ретроградния Паметник на съветската армия. Очевидно острието на Путин в България Елеонора Митрофанова и хората около нея са изчерпали фалшивите си аргументи и посегнаха върху българските войници. Според позицията на посолството, демонтирайки МОЧА, се омаловажавала ролята не само на съветските окупатори, а и на българските военни в борбата с фашизма. Припомняме обаче, че на практика български войници никъде не са споменати на съветския монумент в столицата. Митрофанова и компания обвиняват свободните хора, че фалшифицирали историята на Втората световна война - похват, който близо 70 години "братският руски народ" не спира да прави с отвратителна пропаганда. 

Вижте какво написаха от посолството на Русия: 

Във връзка с появилите се публикации в медиите и коментарите на редица български държавници относно инициативата за демонтиране на Паметника на Съветската Армия в София, за пореден път бихме искали да напомним, че този паметник е обект на обща история на Русия и България. Изхождаме от факта, че посегателството върху мемориала, увековечаващ паметта на загиналите в борбата срещу нацизма, не е нищо повече от опит за пренаписване на историята на Втората световна война и омаловажаване на ролята не само на съветските войници, но и хиляди български герои, дали живота си в битката с "кафявата чума".

Обръщаме внимание на необходимостта Българската Страна да спазва задълженията си за опазване на военните паметници в съответствие с разпоредбите на Договора за приятелски отношения и сътрудничество между Руската Федерация и Република България от 4 август 1992 г. (чл. 14) и Споразумението между Правителството на Руската Федерация и Правителството на Република България относно Сътрудничество в областта на културата, образованието и науката от 19 април 1993 г. (чл. 10).
Убедени сме, че спазването на буквата и духа на тези споразумения е не само задължение на страните, но и морален дълг на една цивилизована държава по отношение на паметта на хилядите загинали борци срещу нацисткото зло.